reklamı kapat

POPÜLER

YouTube’da hem daha fazla para kazanma hem de harcama üzerine kurulu yeni dönem [Video]

İnternet devi Google‘ın sahibi olduğu dünyanın en büyük video platformu YouTube, VidCon 2018 kapsamında çok önemli duyurularda bulundu. Platformda yeni bir dönem başlıyor.

YouTube üzerinden hayatını devam ettiren binlere içerik üretici bulunuyor. Ancak direkt olarak platform üzerinden gelen reklam geliri çoğu kişi için yeterli olmuyor. Bu yüzden hazırladıkları kıyafetleri satarak gelir elde etmeye çalışan içerik üreticiler, artık bunu direkt olarak YouTube içerisinde yapabilecek. Bunun için Teespring ile anlaşma yapan platform, kişilerin tasarladıkları kıyafetleri ya da bardak gibi objeleri kanal sayfasında satmasının önünü aralıyor. Hem içerik üretici hem de takipçiler için güzel duran bu altyapı, süreci her iki taraf için de çok basit hale getiriyor. Özellik şimdilik sadece Amerika sınırları içerisinde ve 10 bin üst abonesi olanlarda çalışıyor. Kanal sayfasına ya da video altına satış için 20’den fazla ürün yerleştirilebiliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

YouTube’un getirdiği bir diğer yenilik ise “Üyelik” sistemi. 100 bin ve üstü abonesi olan kanallara açıklan “Üyelik” sistemi, kişilerin aylık 4,99 dolar ödeyerek takip ettikleri kanala destek olmasına imkan tanıyor. Üye olan kişiler kanal tarafından sadece onlara sağlanan “canlı yayın, üyelik rozeti ya da özel video” gibi içeriklere ulaşabiliyor. Önümüzdeki aylarda daha ufak kanallara da geleceği belirtilen yeni seçenek, platform üzerinden hayatta kalmaya çalışanlar için çok güzel görünüyor. Bu sistemi akıllara Patreon’u getiriyor.

YouTube üzerinden çok büyük paralar kazananlar var

Ancak dediğimiz gibi bunu yapamayanlar da var. İşte bu kişilere destek olması için getirilen yeni özellikler, platformu maddi açıdan rahatlatma potansiyelini taşıyor. Elbette tüm bu yeniliklerden Google’ın da sağlam gelir elde edeceği görülüyor.