reklamı kapat

POPÜLER

YouTube LOG Tasarım

YouTube, haber içeriklerinde yeni bir dönem başlatıyor

Video tarafının en büyüğü konumunda olmayı sürdüren YouTube, haber içeriklerinde yeni bir dönem başlatıyor.

Dezenformasyonun özellikle son dönemde inanılmaz arttığı sosyal platformlar, haber içeriklerini denetim almak adına çalışmalarına devam ediyor. Bu isimlerden birisi olan video devi YouTube, yakında kişilerin karşısına direkt olarak haber içeriklerine özel bir bölüm çıkaracak. Bu normal videolar, kısa “Shorts” videolar, Podcastler ve canlı yayınların bir araya getirileceği bölümde, firma tarafından belirlenen sağlam haber kaynaklarının içeriklerine yer verilecek. Bu bölümü ilk aşamada mobilde ve 40 farklı ülkede kullanıma alacak firma, güncel gelişmelerin gösterildiği videolara bir mor renkli gazete simgesi koyacak, buna basıldığı zaman içerikle alakalı başka doğrulanmış kaynak içerikleri gözler önüne serilecek. YouTube’a göre bu yeni bölümdeki amaç, kullanıcıların bir konu veya haber hakkında çeşitli kaynaklardan ve farklı bakış açılarından daha fazla bilgi edinmesine yardımcı olmak ve sağlam kaynaklar üzerinden bir konuyu doğru şekilde derinlemesine keşfetmesini kolaylaştırmak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

YouTube, dün duyurduğu yeni özellikleri kapsamında kişilerin izledikleri kanallara abone olma oranını artırmak adına ufak ancak etkili olabilecek bir adım atmıştı. Özel bir otomatik sistem kuran firma, içerik üretici video içerisinde izleyicilerine “kanalıma abone olun” dediği zaman bunu algılıyor ve abone ol butonunu RGB’li bir aydınlatma animasyonu ile öne çıkarmaya başlıyor. Bazı kişilerin abone olma butonunu bulmasını kolaylaştıracak bu özellik, “beğenme” butonu için de çalışıyor ve yakında her içerik üreticiye açılacak bilgisi veriliyor. Buna ek olarak mobil uygulamaya bir “sabit / stabil” ses özelliği de geldi.

Bu açıldığı zaman istenmeyen ses patlamaları engellenecek, ses tüm video boyunca aynı seviyede kalacak. Bu gerçekten çok ama çok sevindirici bir özellik ve yerleşik olarak açık gelecek. Artık video oynatma hızını iki katına çıkarmak için bir video penceresine basılı tutmak yeterli oluyor ve yanlış dokunmalar adına ekran kilitlenebiliyor (Açmak için belirli bölüme basılı tutulması gerekecek). Kütüphane ve hesap sayfalarını “Siz” adı verilen yeni bir sekmede birleştiren YouTube, yakında Android uygulamasına söyleyerek veya mırıldanarak şarkı arama sistemini getirecek.

YouTube yenilikleri yanında bu da ilginizi çekebilir: Hyundai’den otomatik çalışan şarj robotu