reklamı kapat

POPÜLER

YouTube LOG Tasarım

YouTube, videolar için “yakınlaştırma” testi yapıyor

Video alanının lideri YouTube, videolar için “yakınlaştırma” testi yapmaya başladı. Firma deneysel denemeleri sürdürüyor.

YouTube, ücretli Premium kullanıcıların test aşamasındaki yeni özellikleri denemesi için bir altyapıya sahip. Firma bu altyapıyı şöyle açıklıyor: “Premium üyeleri, sınırlı bir süre için üzerinde çalıştığımız yeni özellikleri deneyebilir. Premium üyesi olarak videoları reklamsız izleyebilir, indirebilir ve videolar üzerinde daha birçok işlem yapabilirsiniz.” İşte bu taraftaki denemelerin son üyesi “Yakınlaştırmak için sıkıştırın” oldu. Bu 1 Eylül tarihinde kadar test edilebilen “Yakınlaştırmak ve uzaklaştırmak için video oynatıcıyı iki parmağınızla sıkıştırın” açıklamalı özellik, kişilerin videolara 2X seviyesinde zoom yani yakınlaşma yapmasına imkân tanıyor. Videonun istenilen kısmına zoom desteği veren firma, özelliği şimdilik sadece mobil için düşünüyor.

YouTube bundan önce başka bir test ile gündeme gelmişti. Platform içerisinde sayıları artan “Shorts” içerikler, artık daha da fazla oranda karşımıza çıkabilir. Çünkü firma kısa süre önce iOS ve Android uygulamasına “Kısa Video olarak düzenle” isimli bir özellik ekledi. Bu Türkiye’de de açık olan özellik sayesinde içerik üreticiler, direkt olarak YouTube uygulamasından platforma yükledikleri uzun videoları 60 saniyelik Shorts videolar haline getirebiliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Seçilen videolar Shorts editörüne alınıyor ve burada temel seviyede düzenleme sunuluyor. Editör içerisinde Shorts videolar üzerine farklı filtreler ve yazılar da eklenebiliyor. Bu adımla daha fazla kısa içerik peşinde koşan YouTube, yeni özelliği için “klasik içeriklerinize taze bir hayat verir” şeklinde bir açıklama yapıyor.

YouTube

-Yeni özellik kapsamında hazırlanan arayüz bu şekilde-

YouTube detayları yanında bu da ilginizi çekebilir: Sony’nin yeni konsept elektrikli otomobil ile tanışın