reklamı kapat

POPÜLER

Einride, sürücüsüz kamyon ile Top Gear pistine çıktı

Einride, sürücüsüz kamyon ile Top Gear pistine çıktı [İzle]

Sürücüsüz kamyon modelleri konusunda en önemli firmalardan Einride, geliştirdiği modeli ile Top Gear pistinde bir ilke imza attı.

İsveç merkezli girişim Einride en son karşımıza 2021’de yollara çıkması hedeflenen Autonomous Electric Transport (AET) isimli yeni sürücüsüz kamyon modeli ile çıkmıştı. Hiçbir insana yer bulunmayan bu araç ile firma, kısa süre önce İngiltere merkezli orijinal Top Gear’ın efsanevi pistine çıktı. Bu pistte tur derecesi alan ilk elektrik temelli sürücüsüz kamyon olan model, tek olduğu için pistin sınıf rekorunu da eline almış oldu. Einride bu arada sürücüsüz kamyonu ile kısa süre içerisinde önemli bir gösterim daha yapacak. Firma “Goodwood Festival of Speed” kapsamında kısa bir gösteri sürüşü yapacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Top Gear hamlesi ile ses getiren Einride imzalı sürücüsüz kamyon AET için diğer detaylar şöyle

Elbette elektrikli bir altyapı üzerine kurulan araç, T-Pod ile oldukça benziyor ve genel olarak oldukça modern ve fütüristik görünüyor. Model için dört farklı versiyon tasarlanıyor deniyor. AET 1 ve AET 2 modelleri 30 km/s hıza çıkabiliyor ve 26 ton taşıyabiliyor. Bu modeller 130-180 km arasında menzil getiriyor. AET 3 ve AET 4 sürümleri ise 45 km/s ile 85 km/s hızalara çıkabiliyor. Bu sondaki iki versiyon daha çok uzun yola / otobana uygunken, 1 ve 2 daha çok şehir içi için planlanıyor.

İlginizi Çekebilir

Son dönemde gördüğümüz en özel elektrikli bisiklet modeli