reklamı kapat

POPÜLER

Elektrikli Volvo XC90

Hedef kazasız sürüş; Elektrikli Volvo XC90 sektörün güvenlik lideri olma iddiasıyla geliyor

Önümüzdeki hafta içerisinde daha detaylı şekilde gündemde olacak elektrikli Volvo XC90, markanın tam otonoma geçişinde güvenlik amirali olacak.

XC40 Recharge sonrasında sadece elektrikli olarak satın alınabilen ilk modeli C40 Recharge ile geçiş sürecini hızlandıran Volvo, her üretici gibi yeni bir döneme geçiş yapıyor. Bu geçiş sürecinde yeni bir sınav verecek olan İsveçli üretici, geleneklerinden gelen güvenlik bilinirliğini de korumak durumunda. Yeni nesil modellerindeki standartları yeniden belirleyecek markanın önümüzdeki dönemde tanıtılacak olan tamamen elektrikli amiral gemisi, bu meydan okumanın referansı olacak. 2022 yılı içerisinde tanıtılacak elektrikli Volvo XC90 için belirlenen bu rolle birlikte, kullanıcılara standart olarak sektörün en ileri güvenlik teknolojisine sahip modeli sunulacak. Şirket, bu yeni teknoloji ile otomotiv güvenliğinde yeni standartlar belirlerken, daha fazla hayat kurtarmaya da yardımcı olacak.

Elektrikli Volvo XC90 ile markanın güvenlik öncülüğü devam edecek

XC90’ın tamamen elektrikli versiyonunun standart olarak; Luminar tarafından geliştirilen LiDAR teknolojisi ve NVIDIA DRIVE Orin Yonga Sistemi tarafından desteklenen otonom sürüş bilgisayarı dahil olmak üzere ileri teknoloji sensörlerle donatılacağı duyuruldu.
Volvo, çarpışma önleme teknolojisinin yeni nesli için; yeni donanımı, Volvo, Zenseact ve Luminar yazılımlarıyla birleştirerek, bu yeni güvenlik paketiyle ölümleri ve kazaları bir bütün olarak azaltmayı hedefliyor. Ayrıca bulut sistemini kullanarak yazılım güncellemeleriyle ilerleyen dönemlerde kazaların giderek azalması bekleniyor. Yeni teknolojiler, günümüzde büyük oranda ciddi yaralanmalar ve ölümlerle sonuçlanan farklı sürüş koşullarını karşılamak üzere hayata geçirilecek.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Çalışmalarla ilgili açıklamalarda bulunan marka CEO’su Hakan Samuelsson; “Volvo, güvenlik konusunda her zaman öncüydü, bu böyle olmaya devam edecek ve bundan sonra araç güvenliğinin bir sonraki seviyesini tanımlayacak. Standart olarak sunulan bu donanımla, güvenlik özelliklerini bulut sistemini kullanarak sürekli olarak iyileştirebilir ve gelişmiş otonom sürüş sistemleri sunarak güvenlik alanındaki liderliğimizi pekiştirebiliriz.

Amacımız olabilecek en güvenli otomobilleri sunmak. Uzun vadeli hedefimiz ise sıfır kazaya ulaşmak ve kazaları tamamen önlemek.” şeklinde konuşan Teknolojiden Sorumlu Başkan Henrik Green sözlerine “Güvenlik teknolojimizi kablosuz havadan güncellemelerle sürekli olarak iyileştirerek çarpışmaları azaltmayı ve daha fazla hayat kurtarmayı umuyoruz.” ifadelerine yer verdi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

“Kazasız otomobiller” sigorta prim maliyetlerinde avantaj sağlayacak

Önceki nesil teknolojiler büyük oranda sürücüyü olası ani tehditler karşısında uyarmaya odaklanırken, Volvo’nun yeni güvenlik teknolojisi zamanla çarpışmaları önlemek için gerektiğinde giderek daha fazla müdahale etme üzerine kuruluyor. Şirket bununla birlikte otomobillerin karıştığı kazalar azaldıkça, düşecek olan sigorta prim maliyetlerini potansiyel bir ek avantaj olarak görüyor. Tamamen elektrikli Volvo otomobillerinin tümünde standart olan bakım paketi, uygulanabildiği yerlerde bir sigorta kapsamı da içeriyor. Marka, 30 Haziran’da düzenlenecek olan Volvo Cars Tech Moment’ta gelecekteki teknoloji yol haritası hakkında daha fazla ayrıntı açıklayacak.

İlginizi çekebilir

Precept projesi gerçek oluyor

İLGİLİ HABERLER