reklamı kapat

POPÜLER

Formula 1 teknolojisine sahip makyajlı Volvo XC90

25 Şubat 2019

2015 yılında yollara çıkan ikinci nesil Volvo XC90 makyajlandı. Küçük kozmetik dokunuşlara sahne olan otomobildeki en önemli yenilik ise rejeneratif fren sistemi olarak karşımıza çıkıyor. 

Volvo ikinci nesil XC90’ı son nesil teknolojilerle donatmış ve T8 Twin Engine model uzantısına sahip hibrit seçeceğe de model gamında  ilk kez yer vermişti. 2.0 litrelik benzinli motorla elektrik motorunu kombine eden bu versiyonun yaklaşık 30 km boyunca sadece elektrik gücüyle yol alabilmesi tutumluluk adına önemli bir özellikti. Marka, makyajla birlikte XC90’ın diğer motor seçeneklerini de daha çevreci ve ekonomik bir karaktere kavuşturuyor. Formula 1 araçlarındakine benzer bir enerji geri kazanım özelliğine kavuşan Volvo XC90 modelleri, böylece fren anında oluşan kinetik enerjiyi, daha sonra kullanmak üzere depolayan bir teknolojiye kavuşmuş oluyor. Otomobillere B rozeti ile birlikte eklenecek olan bu yeniliğin, yakıt tüketimini ve emisyonu yüzde 15 oranında düşürdüğü açıklanmakta.

B rozetinin Volvo’nun elektrifikasyon sürecince önemli bir adım olduğu dile getiriliyor. Marka bu sistemi 60 ve 90 serisi tüm otomobillerinde sunacağını belirtiyor. Yani XC90’ın yanı sıra S90, S60, V60 ve XC60 da B rozetli versiyonlara kavuşacak. Enerji geri kazanım özelliği sadece benzinli T5 ve T6 versiyonlarında değil, XC90’ın T8 Twin Engine versiyonunda da sunuluyor.

İlginizi Çekebilir

Firmanın büyük sürücüsüz gelecek hayali