reklamı kapat

POPÜLER

Volvo XC40, elektrikli versiyonuyla çok daha ulaşılabilir olacak mı?

SUV ailesine en küçük olarak dahil olan Volvo XC40, güç ünitesi bazında markasının ilki olmaya önümüzdeki süreçte de devam edecek.

Volvo’nun kompakt SUV sınıfına giriş anahtarı olarak yepyeni bir model niteliğinde hayata geçirilen XC40, bir süredir ülkemizde de satışa sunuluyor. Markasının ilk üç silindirli motorunu taşıması itibarıyla da ayrı bir önem arz eden bu yeni oyuncu, önümüzdeki süreç için de önemli roller üstlenmeye devam edecek. İsveçli markanın performans geliştirmelerini üstlenen Polestar‘ı tamamen elektrikli otomobil gelişimine ayırmasıyla başlayan sürece dahil edilecek olan XC40, ürün gamının ilk elektrikli modeli olma konusunda yoluna emin adımlarla ilerliyor. Polestar’ın 2019 yılında satışa sunma planları içerisinde olduğu ikinci modelinin hemen ardından 2020‘de karşımıza çıkabileceği söylenen elektrikli XC40, fiyat etiketiyle de gerek kullanıcıları gerekse Volvo’yu tatmin edecek bir noktada konumlandırılabilir. Bu konuda masada görünen ilk iddialar fiyatın 50.000 dolar seviyelerinde olacağına işaret ediyor.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

XC40 sadece bir başlangıç

SUV sınıfınında elektrik ünitesine sahip olan modellerin günümüz itibarıyla ağırlıklı olarak premium sınıfta yer aldığını biliyoruz. Son olarak Jaguar I-Pace gibi çok iddialı bir oyuncunun dahil olduğu bu segment, geleceğin elektrik himayesinde geçeceğine işaret ediyor. Yurt dışında yaklaşık 70.000 dolar gibi bir fiyatla alıcı bulan I-Pace’in, karşısına 50.000 dolar bazında seyreden bir XC40 çıkartılması şüphesiz kullanıcıların çok ciddi anlamda ilgisini çekebilir.

Tabi ki gündeme gelen 2020 tarihinin de çok önemli olduğunu sıkı LOG takipçileri rahatlıkla anımsayabilir. Nitekim bu tarih Volkswagen grubu başta olmak üzere pek çok önemli markanın elektrikli modellerini peş peşe oyuna süreceği savaşın başlangıç işareti konumunda. Her ne kadar bazı dış kaynaklar elektrikli XC40 için 35.000 dolara kadar fiyatlanabilir dese de, Volvo CEO’su Hakan Samuelsson’un çizgiyi 50.000 dolar civarına çektiği de net bir şekilde karşımızda duruyor. Çin merkezli Geely tarafından satın alınmasının ardından son dört yıllık dilim içerisinde ürün gamını tamamen yenileyen ve eklemeler yapan Volvo, ikinci elektrik hamlesini de Xc90 üzerinden gerçekleştirmeyi de düşünüyor. Son dönemlerdeki yükselişini geleceğe de taşımak isteyen İsveçli marka, güvenlik kriterini önümüzdeki yıllarda teknolojiyle bir araya getirerek adından daha fazla söz ettirecek gibi.