reklamı kapat

POPÜLER

Volvo XC40

91 yıllık Volvo tarihinin ilk üç silindirli motoru XC40 ile asfalta çıkıyor

Tanıtımının ardından merakla beklenen üç silindirli motor versiyonu için de geri sayımın devan edildiği Volvo XC40, tamamen elektrikli olarak da sunulacak.

Volvo’nun, rakiplerinin bir bir giriş yaptığı kompakt SUV sınıfına kayıtsız kalamayarak tanıtımını gerçekleştirdiği XC40 ile bundan yaklaşık beş ay önce tanıştık. Alıştığımız Volvo karakteri ve kalitesinden hiçbir tavizin hissedilmediği model, meraklılarının da büyük beğenisini kazandı. XC40, markasının sunduğu ürün gamındaki en ufak SUV olmasının yanı sıra bir özelliğiyle daha tarihe geçiyordu. Bu, 91 yıllık köklü bir tarihçesi bulunan Volvo tarafından üretilmiş ilk üç silindirli motordan başkası değildi elbette. Tanıtım sürecinin ardından kademeli olarak artık satış sürecine geçilmeye başlanan XC40’ın, üç silindirli motorundan gelen yeni bilgilerin beklentilerimiz doğrultusunda ilerlediğini görmek de ayrıca keyif veriyor.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Biraz teknik detay fena olmazdı

Aslında Volvo’nun resmi kaynakları üzerinden yaptığı duyuruyu ilk gördüğümüzde, performans değerlerinin de artık paylaşıldığına dair bir düşüncemiz oldu. Lakin marka yetkilileri ısrarla bu motorla ilgili verileri önümüzdeki döneme saklamaya devam ediyor. Drive-E teknolojisini de beraberinde getireceğini öğrendiğimiz 1,5 litre hacimli bu motor, ileriki dönemde hibrit XC40 versiyonunun da temelini oluşturuyor. Altı ileri manuel ve sekiz ileri otomatik şanzımanla kombin edilebildiğini öğrendiğimiz bu motorla ilgili açıklamalarda bulunan proje sorumlusu Alexander Petrofski; “Üç silindirli yapı üzerine geliştirilen bu yeni motor, Volvo için heyecan verici bir geliştirme sürecinin ürünü. Bu kompakt motor, müşterilerimize esnek motor yelpazesi sunma fikrimize büyük katkı sağlayacak.” diyerek tamamen elektrikli XC40‘ın da resmi doğrulamasını gerçekleştirdi. Yurt dışında yaklaşık 35.000 dolarlık başlangıç fiyatıyla satışa sunulan XC40 ile ilgili hareketli süreç henüz bitmiş değil.