reklamı kapat

POPÜLER

Tüm özellikleriyle Volvo ürün gamının en küçük SUV modeli: XC40 [Video]

İtalya’da tanıtılan XC40, tasarımı ve donanımlarıyla Volvo standartlarının tamamını barındırıyor.

Geçtiğimiz hafta içerisinde görselleri yanlışlıkla sızdırılan Volvo ürün gamının en yeni üyesi XC40, İtalya’nın Milan kentinde düzenlenen etkinlik kapsamında örtülerinden kurtuldu. Sızıntı görsellerde net bir şekilde görüldüğü ve beklenildiği gibi 2016’da tanıtılan 40.1 konseptinin büyük oranda korunmuş hatlarını barındıran XC40, ailenin büyük üyelerinden de izler taşıyor. Thor’un Çekici ışıklandırmaları, ızgarası ve arka ışıklandırmalarıyla bu benzerliği üzerinde taşıyan XC40, 17 farklı gövde-tavan rengi kombinasyonuyla sınıfında görmeye alışık olduğumuz “hareketli” kimliği de beraberinde getiriyor. Bu özelliğiyle kadın ve genç yaştaki kullanıcıların da ilgisini çekmesi beklenen XC40, bir Volvo’nun gerektirdiği güvenlik kriterlerini de eksiksiz şekilde barındırıyor.

İlmik ilmik Volvo genleri: Tasarım – Donanım

Yazımızın girişinde bahsettiğimiz gibi XC40, Volvo’nun akıllarımızda bıraktığı tüm ibareleri üzerinde barındıran bir model. Özellikle Türkiye’de vergilerin getirdiği dezavantajlarla oldukça yüksek fiyatlarla satılan Volvo’nun daha “ulaşılabilir” versiyonlarında, üst sınıflardaki kimliğin korumasının kullanıcı memnuniyetine de doğrudan etki edeceğini düşünüyoruz. Renk seçeneği ve kombinasyonlarıyla sahip olduğu zenginliği jant seçenekleriyle de devam ettiren aracın önden arkaya kadar XC60 ve XC90’a ciddi anlamda benzerlik gösteriyor ki bu kokpitte de aynı oranda devam ediyor.


Kapılarını açıp içerisine girdiğimizde dışarıdaki renkli kimliğini döşemelerinde de gösteren XC40, eşya gözü açısından ciddi bir zenginlik sunuyor. Koltuklarının altında kapılarına, arka bölümünden konsolundaki çıkartılabilir çöp kutusuna kadar ciddi bir saklama alanına yer verilen araçta, kompaktlığın getirdiği hacim daralması bu parçalarda tamamlanmış. Kokpitinin merkezinde yine XC60 ve XC90’da gördüğümüz 12,3 inç‘lik TFT sürücü ekranın kullanıldığı araçta, Apple CarPlay ve Android Auto destekli multimedya ekranın büyüklüğü 9 inç. Üst modellerindeki donanımları birebir şekilde koruyarak kompakt modeline taşıyan Volvo, bu memnuniyeti taviz vermediği güvenlik ekipmanlarıyla da sürdürüyor. Sürücü asistanı, şehir içi güvenlik sistemi, fren asistanı, trafik asistanı, kontrol kaybının yaşandığı anda emniyet kemerini ve koltuğu elektronik olarak denetleyen koruma ve analiz sistemi, 360 derece kamera ve standart modellerde görmeye alışık olduğumuz temel özellikler, Volvo’nun iddiasına göre yeni XC40’ı sınıfının en donanımlı SUV modeli yapıyor.

Motor – Fiyat

Zengin seçeneklerini motor bölümünde de sürdüren XC40 Avrupa pazarında ilk adımda beş farklı seçenekle kullanıcılarla buluşacak. Üç tanesi benzinli iki tanesiyse dizel olarak şekillenen seçeneklere ileriki dönemde hibrit seçeneğini de ekleyeceğini açıklayan Volvo, ilk üç silindirli motoruna da yeni XC40’ta yer verecek. Açıklanan fiyatlardan evvel motor seçeneklerine bakalım;

Benzinli
154 beygir güç üreten T3
187 beygir güç üreten T4
244 beygir güç üreten T5
Dizel
148 beygir güç üreten D3
187 beygir güç üreten D4

Volvo’nun tanıtım etkinliğiyle birlikte ön siparişlerini almaya başladığı XC40’ın yurt dışı başlangıç fiyatı ön tekerlekten çekişli T3 versiyonu için 27.905 sterlin olarak açıklanırken, bu değer maksimum 40.355 sterlin‘e ‘a kadar değişlik gösteriyor. Üretimi Belçika’da gerçekleştirilecek olan yeni XC40’ın ilk teslimatları 2018’in ilk çeyreği içerisinde yapılacak.

VİDEO
https://youtu.be/j7EcLm4Hvck