reklamı kapat

POPÜLER

“Dünyanın en iyi elektrikli otomobili” Jaguar I-Pace, Tesla Model X’e karşı [Video]

Elektrikli otomobil dünyasına hızlı ve iddialı bir giriş yapan Jaguar I-Pace, konu bu sınıf olunca akla ilk gelen Tesla Model X’in 75D ve 100D versiyonlarına karşı 0-100-0’lık mücadele verdi.

Dün akşam, Türkiye saati ile 21:00’da başlayan özel etkinlik kapsamında global tanıtımı gerçekleştirilen Jaguar I-Pace, beraberinde büyük beklentileri de getirdi. Markası tarafından “dünyanın en iyi elektrikli otomobili” olarak tanımlanan I-Pace, resmi tanıtım öncesinde de pek çok otorite tarafından Model X ile kıyaslanmaya başlanmıştı. Bir süredir dile getirilen tartışmalara mahal vermek istemeyen Jaguar, bu kıyaslamayı bizzat kendisi yaparak herkesi şaşırttı. Model X’in 75D ve 100D gibi her iki versiyonuyla da 0-100-0 konusunda karşı karşıya gelen aracın direksiyonun başında markanın elektrikli Formula pilotu Mitch Evans vardı. Tesla Model X’lerin pilotajlık görevi ise IndyCar Şampiyonu Tony Kanaan tarafından gerçekleştirildi.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Tartışma yaratan test

Meksika’nın başkenti Mexico City‘de yer alan ve Formula E yarışlarının da düzenlendiği Autódromo Hermanos Rodríguez pistinde gerçekleştirilen bu meydan okumaya geçmeden önce her iki aracın da sahip olduğu teknik değerleri masanın üzerine koymak gerekiyor. İlk olarak Jaguar I-Pace’e baktığımızda, altyapıda iki adet elektrik motorunun kullanıldığını görüyoruz. Jaguar tarafından geliştirilen bu motor 400 PS güç ve 696 Nm torkluk değerleriyle aracı 0’dan 100’e 4,8 saniyede taşırken, 90 kWh’lık batarya paketi tek seferde 480 kilometrelik menzil vadediyor. Tesla Model X ise 532 beygir güç ve 966 Nm tork üreten elektrik motora sahip. Ludicrous modu aktif olarak yaklaşık 3 saniyede 0’dan 100’e çıkabilen Model X’in bu test sırasında modlar açık olarak kullanılmadığını düşünüyoruz. Her iki yarışta da ipi göğüsleyen Jaguar I-Pace’in ağırlık bakımından Model X’e göre çok daha avantajlı olduğunu da belirtmeden geçmeyelim. İlgili videoyu haberin ana görseli üzerinden izleyebilir, düşünceleriniz bizlere yorum olarak iletebilirsiniz.