reklamı kapat

POPÜLER

Volvo otomatik sürüş özelliğini duyurdu [Video]

Günümüzde hemen hemen her uçakta bulunan otomatik pilot özelliği çok yakında artık otomobillerle anılmaya başlayacak anlaşılan. Zira teknolojiye ayak uydurmakta hiç zorluk çekmeyen otomotiv endüstrisinde Tesla‘dan sonra Volvo da otopilot özelliğini duyurdu.

IntelliSafe Otopilot isimli sürüş sistemi, Volvo’nun kendi kendine sürüş özelliğine sahip otomobiller için geliştirilen bir arayüz. Sürüş sırasında, otomatik sürüşün uygun olduğu bir rotaya girildiğinde, otomobil sürücüye otopilotun hazır olduğuna dair bir mesaj gönderiyor. Aynı zamanda, direksiyon üzerindeki pedalların ışıkları da yanmaya başlıyor. Sürücü, otonom modu aktif hale getirmek için pedalları aynı anda çekiyor. Pedalların üzerindeki ışıkların sürekli yeşil olarak yanması, kontrolün otomobile geçtiğini gösteriyor.

IntelliSafe Auto Pilot interface
Öte yandan Volvo’nun otopilot sistemi, tıpkı Tesla’nınki gibi tamamen sürücüsüz değil; sürücüye bağımlı bir sistem. Otonom sürüşe uygun olmayan bir yere gelindiği zaman, sürücü kontrolü alması için uyarılıyor. Eğer sürücü 60 saniye içerisinde pedalları kullanarak kontrolü ele almazsa otomobil kendi kendine güvenli bir şekilde stop ediyor.

Volvo Cars’ın yeni IntelliSafe otopilot sistemi ilk olarak 2017 yılında Göteborg’daki Drive Me otonom sürüş projesi kapsamında, 100 adet Volvo XC90’da kullanılacak. IntelliSafe Otopilot, Drive Me projesinin ardından tüm halkın kullanımına sunulacak.

VİDEO