reklamı kapat

POPÜLER

Tesla’nın otopilot güncellemesi duyuruldu

Tesla, yeni otopilot güncellemesi 7.0’ı yayınladı. Güncelleme, Model S‘in otomatik olarak otoyolda gidebilmesi, şerit değiştirebilmesi ve trafiğin durumuna göre hızını ayarlayabilmesi için kamera, radar ve sensörleri kullanıyor. Sürücüsüz otomobillerin kısa vadede kullanıma sunulacağını geçen seneden beri söyleyen ve bir süredir otopilot özelliği için gerekli olan sensörleri Model S’e yerleştirmeye devam eden Tesla’nın bu güncellemesi, bugünden itibaren Amerika’da yayınlandı. Takip eden haftalarda ise Avrupa ve Asya’ya ulaşması bekleniyor.

Bu güncellemeyle otomobil tamamen sürücüsüz hale gelmiyor; daha ziyade direksiyon başındaki sürücünün üzerindeki yükü hafifletmeyi hedefliyor. Beta olduğu vurgulanan Autosteer (otopilot) özelliği, otomobili bulunduğu şeritte tutarken aracın hızı ve trafik yoğunluğunu da kontrol ediyor.

model-s-07-1
Tesla’nın duyurusunda otopilot devredeyken bile sürücünün dikkatli olması belirtiliyor. Özetle, “direksiyondan elinizi çekmeseniz iyi olur” vurgusu yapan firmanın güncellemeyle getirdiği yeniliklerden biri otomatik şerit değiştirme. Sürücü sinyal verdikten sonra otomatik olarak diğer şeride geçen otomobil, otomatik olarak paralel park da yapabiliyor. Düşük hızlarda seyrederken yakınlarda boş park yeri görünürse panelde bir P harfi beliriyor. Aktif hale getirildiğinde, dokunmatik ekrana gelen arka kamera görüntüsü ile birlikte otomatik park asistanı, aracı kendi kendine buraya park edebiliyor.

model-s-07
Sonuç olarak yeni otopilot aracı şeridinde tutup rahatça kontrol ediyor ve otomatik olarak park ediyor olsa bile Elon Musk aksini söyleyene kadar Model S sürücüleri ellerini direksiyonda tutmaya devam etmeli. Otomobilin otoparktan çıkıp, yoldan sürücüsünü alıp devam edeceği günleri görmemize henüz birkaç yıl daha var gibi görünüyor.

YORUMLAR