reklamı kapat

POPÜLER

Sony Cyber-shot RX1R II
Sony Cyber-shot RX1R II
Sony Cyber-shot RX1R II
Sony Cyber-shot RX1R II

42,4 MP çözünürlüklü Sony RX1R II kompaktların kralı olmaya aday

15 Ekim 2015

Sony, geçtiğimiz yıl ofisimizde ağırladığımız Cyber-shot DSC-RX1R fotoğraf makinesinin yeni modelini tanıttı. Sahip olduğu özelliklerle geçtiğimiz yıl hem tasarım hem de performans açısından bizden tam not puan alan RXR1R, ofisçe hepimizin büyük beğenisini kazanmıştı.

Sony’nin yeni tanıttığı RX1R II ise çıtayı bir adım daha yukarı taşıyor. RX1R modelinin yerini almaya hazırlanan RX1R II, 42,4 megapiksel çözünürlük sunan tam kare sensörüyle selefinden ayrılıyor. Hatırlanacağı üzere RXR modelinde 24,3 megapiksel çözünürlük sunan tam kare sensör kullanılıyordu. Yeni makinede 42,4 megapiksel çözünürlük değerinin kullanılıyor oluşu çok daha detaylı fotoğraflar çekileceği anlamına geliyor. Daha önceki modelde olduğu gibi BIONZ X görüntü işlemcisinin tercih edildiği makinenin gövdesi ise selefiyle aynı tasarıma sahip. Magnezyum alaşımlı bir gövdeyle birlikte gelen RX1R II, 25 gram daha ağır. 507 gram ağırlığındaki makineyi selefinden ayıran bir diğer önemli unsur ise yüzde 30 oranında daha hızlı çalışan otofokus sistemi. 399 nokta faz algılamalı otofokus sistemi sayesinde RX1R II, daha hızlı ve daha doğru netleme yapabiliyor.

Sony Cyber-shot RX1R II

Dünyanın ilk optik değişken alçak filtreli makinesi

Sony, yeni kompakt makinesi RX1R II’yi dünyanın ilk optik değişken alçak filtreli makinesi olarak lanse ediyor. Optik değişken alçak filtre sayesinde makinenin çok daha keskin fotoğraflara imza atacağı belirtiliyor. ISO hassasiyet aralık değeri 100-25.600 (maksimumda 102.400) olan makinenin arka kısmında hareket edebilen 1,29 milyon noktalı 3 inç TFT LCD ekran bulunuyor. 2,359 milyon noktalı elektronik vizörü de bünyesinde barındıran makinede ZEISS Sonnar T* 35mm F2 sabit bir lens kullanıldığının da altını çizelim.

60p, 60i, 30p ve 24p’de Full HD video kaydedebilen makinede ne yazik ki 4K video kaydı mümkün değil. Wi-Fi ve NFC sayesinde çekilen fotoğrafları kablosuz olarak mobil cihazlara aktarmak mümkün. Aralık ayında piyasadaki yerini alacak Sony Cyber-shot DSC-RX1R II, Avrupa’da 3.500 eurodan satışa sunulacak.

YORUMLAR