reklamı kapat

POPÜLER

Sony RX1R

Sony Cyber-shot DSC-RX1R incelemesi

Sony’nin fotoğraf dünyasında çığır açan kompakt tam kare sensörlü makinesi Cyber-shot DSC-RX1R, hem profesyonellerin hem de fotoğraf meraklılarının aklını başından almaya kararlı

Fotoğraf dünyasının ağır toplarından Canon ve Nikon ile sıkı bir rekabetin içinde olan Sony, yarıştaki yerini sağlamlaştırmak adına RX1R ile karşımızda. Geçtiğimiz yıl incelediğimiz RX1 modeliyle tasarımsal açıdan aynı olan RX1R, optik düşük geçirgenlikli filtre (OLPF) barındırmaması bakımından RX1’den ayrılıyor. Makinede bu filtrenin kullanılmıyor oluşu sayesinde lense giren ve sensöre geçen ışık difüzyona uğramıyor. Bu da çok daha keskin fotoğraflar çekeceğiniz anlamına geliyor.

Makinede optik düşük geçirgenlikli filtrenin yer almıyor oluşu Muare olarak adlandırılan etkiyi beraberinde getiriyor. RX1’de yer alan düşük geçirgenlikli filtre, Muare denilen görüntü bozukluklarını yumuşatmaya imkan sağlasa da, bu yumuşatma etkisi fotoğraflardaki keskinliklerin azalmasına neden oluyordu. RX1R biraz önce de söylediğimiz gibi çok daha keskin fotoğraflara imza atıyor ancak bu keskinlik ne yazık ki Muare etkisini de beraberinde getiriyor. Genellikle çizgi veya nokta gibi birbirini tekrarlayan (saç veya kumaş gibi) detaylarda ortaya çıkan Muare, fotoğraflarda istenmeyen dalgalanmalar üretiyor. Gerçekleştirdiğimiz çekimlerde de karşımıza çıkan bu hareleri Photoshop veya Lightroom programlarıyla en aza indirebilirsiniz.

YORUMLAR
ESKİ YORUMLAR

“Sony Cyber-shot DSC-RX1R incelemesi” için 2 cevap

 1. ziyaretci dedi ki:

  Hepsi iyi guzel de “Galaxy Tab S” le ilgili cümleler ne ariyor ”

  Sony Cyber-shot DSC-RX1R” incelemesinin icinde.

  “Aksesuarlar

  Galaxy Tab S, sadece 6,6 mm kalınlığında ve 465 gram ağırlığında”

  “Elektronik/Optik vizör

  Galaxy Tab S’in 8 megapiksel kamerası aydınlık ortamlarda başarılı”

 2. schizophrenia dedi ki:

  27 haziran 2013 tarihinde duyurusu yapılan ve yine aynı ay satışa sunulan bir elektronik cihaz için “yeni” demeseniz iyi olurmuş.
  yazıda moire kelimesini muare değil de hare olarak çevirmek, yazıyı daha anlaşılır kılacak.
  “Lensin sabit olup değiştirilemiyor oluşundan ötürü 35 mm’lik değerin sizin için uygun olup olmadığını test etmenizde fayda var. Eğer yakın çekim yapmayı seviyorsanız bu makine yerine a7/a7R/a7S makinelerini kullanmanız çok daha doğru olacak.”
  “yakın çekimler yapmak” doğru bir tabir değil. neticede üzerindeki objektifle 25cm’den itibaren netlemeye başlayabiliyorsunuz ki bu nesnelere gayet yaklaşabildiğiniz anlamını taşır. 35mm geniş açı bir objektiftir, doğrusu dar açıyla çalışmak istiyorsanız alternatiflere yönelin olmalıydı.