reklamı kapat

POPÜLER

Sony RX1R

Sony Cyber-shot DSC-RX1R incelemesi

Sony’nin fotoğraf dünyasında çığır açan kompakt tam kare sensörlü makinesi Cyber-shot DSC-RX1R, hem profesyonellerin hem de fotoğraf meraklılarının aklını başından almaya kararlı

Fotoğraf dünyasının ağır toplarından Canon ve Nikon ile sıkı bir rekabetin içinde olan Sony, yarıştaki yerini sağlamlaştırmak adına RX1R ile karşımızda. Geçtiğimiz yıl incelediğimiz RX1 modeliyle tasarımsal açıdan aynı olan RX1R, optik düşük geçirgenlikli filtre (OLPF) barındırmaması bakımından RX1’den ayrılıyor. Makinede bu filtrenin kullanılmıyor oluşu sayesinde lense giren ve sensöre geçen ışık difüzyona uğramıyor. Bu da çok daha keskin fotoğraflar çekeceğiniz anlamına geliyor.

Makinede optik düşük geçirgenlikli filtrenin yer almıyor oluşu Muare olarak adlandırılan etkiyi beraberinde getiriyor. RX1’de yer alan düşük geçirgenlikli filtre, Muare denilen görüntü bozukluklarını yumuşatmaya imkan sağlasa da, bu yumuşatma etkisi fotoğraflardaki keskinliklerin azalmasına neden oluyordu. RX1R biraz önce de söylediğimiz gibi çok daha keskin fotoğraflara imza atıyor ancak bu keskinlik ne yazık ki Muare etkisini de beraberinde getiriyor. Genellikle çizgi veya nokta gibi birbirini tekrarlayan (saç veya kumaş gibi) detaylarda ortaya çıkan Muare, fotoğraflarda istenmeyen dalgalanmalar üretiyor. Gerçekleştirdiğimiz çekimlerde de karşımıza çıkan bu hareleri Photoshop veya Lightroom programlarıyla en aza indirebilirsiniz.