reklamı kapat

POPÜLER

Tesla’nın otopilot özelliğini doğru kullanamayanlar engellenecek

Tesla son zamanlarda kazalarla gündeme gelen ve tartışmalara yol açan otopilot özelliği için ilginç bir uygulamaya imza atmaya hazırlanıyor. Gelen haberlere göre, otopilot sistemini düzgün kullanmayan sürücüler bu özellikten belli bir süre mahrum kalacak.

Yakında yeni otopilot güncellemesi v8.0 sürümünü yayınlamaya hazırlanan Tesla, önemli yenilikler üzerinde çalışıyor. Electrek‘in paylaştığı bilgilere göre, bu yenilikler arasında “otopilot kısıtlama” özelliği dikkat çekiyor. Bildiğiniz gibi Tesla, otomobil otopilot modunda olsa dahi sürücüleri direksiyonu tutmaları yönünde uyarıyor. Nitekim yaşanan kazaların çoğu da otopilotu “bilinçsiz” kullanan sürücüler yüzünden gerçekleşiyor. İşte yeni özellikle bunun önüne geçilmesi planlanıyor.

Sistemin çalışma mantığı basit. Otomobil otopilot modundayken sistem direksiyonda basınç olup olmadığını, yani sürücünün ellerinin direksiyonda olup olmadığını algılayabiliyor. Şayet bu basınç hissedilmezse otopilot uygun bir anda kendini devre dışı bırakıyor. Önce otomobili yavaşlatan özellik, ekranda otopilotu doğru kullanma talimatlarını gösteriyor. Otopilot kendini kapatmadan 15 saniye içinde sürücünün direksiyonu tutması gerekiyor. Sürücü aynı hatayı yeniden yaparsa bu sefer otopilot özelliği kendini tamamen kapatıyor.

Son zamanlarda yalnızca Tesla’ya değil, genel olarak sürücüsüz otomobile olan güveni sorgulatan otopilot temelli kazalar, umarız bu özellikle birlikte tarih olur.