reklamı kapat

POPÜLER

Audi Fit Driver ile güvenli sürüş yeniden tanımlanıyor

Lüks otomotiv sınıfını her seferde daha çekici kılmak ve araçların tercih edilebilirdiğini artırmak adına yapılan yeniliklere bir yenisi daha eklendi. Bu sınıfta birçok temsilcisi olan Audi, tıpkı kendisi gibi Almanya merkezli bir firma olan Flying Health Incubator ile ortaklığa giderek adeta Spa keyfini kullanıcısına sunuyor.

Şimdilik sadece konsept araçlarda bulunan yolcunun anlık sağlık verilerini tarayıp bu doğrultuda programlanan işlemleri yapan sistemi geleceğin araçlarına entegre etmek, Audi’nin ana amacı. Bu sistemin ana amacı ise yolcuların arabadan indikten sonra daha sağlıklı bir şekilde aktivitelerine devam etmesini sağlamak. Bireylerin araç içinde daha az stresli olması ve sürüş kalitesinin artması güvenli sürüş ortamının hazırlanmasında büyük etken olarak görülüyor. Fit Driver sistemi, sürücü ve yolcuların hayati verilerini sensörler ve kol saati gibi cihazlar yardımı ile sürekli takip ediyor. Bu doğrultuda gerek görülürse masaj sistemi devreye sokuluyor veya sürücünün ruh halini rahatlatmak adına uygun müzik açıyor.

Aydınlatma seçenekleri de bu değişimden nasibini alıyor. Yolcuların durumuna göre aydınlatmaların derecesi artırılıyor veya azaltılıyor. Geliştirme aşamasında olan sistemde en dikkat çekici kısım ise bu son seçenek. Eğer sistem sürücünün aracı kullanamayacak durumda olduğunu tespit ederse kontrolü ele alıyor ve aracı güvenli bir şekilde sağa çekiyor. Audi bu yeni geliştirme ile güvenli sürüşe yeni bir standart getiriyor.

İLGİLİ HABERLER