reklamı kapat

POPÜLER

Audi’den yapay zeka desteğiyle sesli olarak sürücüsünü “tanıyabilen” konsept: Elaine [Video]

12 Eylül 2017

Frankfurt Otomobil Fuarı’nın en “zeki” modelleri arasında olmaya aday olan Elaine, kullanıcısını sürekli takip edebilen öğrenebilir bir makineyle birlikte geliyor.

Bu yılki fuarlara konsept projeleriyle damga vuran Audi, Frankfurt’ta da ilk detaylarını geride bıraktığımız gün paylaştığı projelerinden ilkini karşımıza çıkarttı. Geçtiğimiz Şanghay Otomobil Fuarı‘nda tanıtımı gerçekleştirilen E-Tron Sportback üzerine geliştirilmiş bir konsept olan Elaine, Audi’nin dördüncü seviye otonom sürüş teknolojisini taşıyor. Tasarım hatlarının büyük kısmında E-Tron Sportback ile benzerlikleri barındıran konsept hem ön hem arka tarafta yer alan LED Matrix ışıklandırmalarıyla yanına yaklaşan yolcularını hoş geldiniz edasıyla selamlıyor.


Benzerliklerinden ziyade farklılıkları üzerinde yoğunlaşacağımız Audi Elaine’de bu farklılıklar daha çok yazılımsal parçalarda. Üzerindeki sensörleri elden geçirilen konsept, otopilot modunda artık daha uzun mesafeden de kontrol mekanizmasını yönetebiliyor. Trafik pilotu özelliği de sensörler vasıtasıyla iyileştirilen konsept, sürücüye ihtiyaç duymaksızın bağımsız olarak şeritler arası geçiş yapabiliyor. İnternet bağlantı hızı da ciddi anlamda iyileştirildiği açıklanan araç bu sayede navigasyon sistemi üzerinden boş park yerlerini ve istenilen lokasyonları çok daha seri şekilde tespit edebiliyor.


Audi’nin nesnelerin internetini de dahil ederek oluşturduğu bu teknolojik ekosistemi en anlamlı kılan özelliğiyse yapay zeka destekli kişisel asistan. Sesli komutları algılayarak kullanıcıyla adapte olabilen bir algoritması bulunan PIA, aynı zamanda sürücünün davranışlarını gözlemleyerek, otomobilin işlevlerini ve iç atmosferi buna göre uyarlıyor. Öğrenebilir makine olarak da nitelendirebileceğimiz bu yapı kullanıcıların navigasyon rotalarını, müzik ve tercih edilen park yerlerini analiz ederek bir süre sonra sahibi tanıyabilecek seviyeye geliyor. Audi’nin Elaine’de karşımıza çıkardığı bir diğer özellikse Fit Driver. Giyilebilir bir cihaz olan sistem, sürücünün araç içerisindeyken vücut ısısı ve kalp ritmi gibi yaşamsal verilerilerini anlık olarak takip edebiliyor. Örneğin Fit Driver sistemi sürücüde yorgunluk belirtileri tespit ederse, rahatlatma amacıyla otomatik olarak rahatlatıcı müziklere ve özel klima fonksiyonlarını devreye sokarak nefes egzersizi yapılmasını sağlıyor. Üzerinde 496 beygir güç üreten elektrik motoru ve 500 kilometre menzil vadeden batarya paketini barındıran Elaine 0’dan 100’e hızlanmasını 4,5 saniyede tamamlayabiliyor.

VİDEO

VİDEO

YORUMLAR