reklamı kapat

POPÜLER

496 beygir güç, 800 Nm tork! Tüm detaylarıyla Audi E-Tron Sportback [Video]

Şanghay Otomobil Fuarı’nda tanıtımı gerçekleştirilen konsept iki sene gibi kısa bir sürede Audi’nin üretime en yakın elektrikli SUV modeli olarak karşımızda.

Takvimler 2015 yılını gösterdiğinde Audi’nin geleceği için oldukça önemli bir tanıtım organizasyonu yapıldı. O dönem yavaş yavaş daha sık duyulmaya başlanan elektrikli otomobillerin, sektörün geleceğini oluşturacağını düşündürmeye başlayan üreticilerin bu alanda sunduğu ilk konseptleriyle karşılaşmaya başladık. E-Tron Quattro ile birlikte Audi’nin gelecek planlarına dahil olan elektrikli otomobil segmenti Şanghay Otomobil Fuarı 2017 kapsamında tanıtılan E-Tron Sportback ile en teknolojik ve etkileyici yapısıyla karşımızda duruyor. VAG grubunun Skoda Vision E ve Volkswagen I.D Crozz‘un ardından Şanghay’daki üçüncü temsilcisi olan E-Tron Sportback, Q8’in ardından Audi’nin fazlasıyla iddialı olacağı elektrikli SUV segmentinde yakın zamanda karşımızda göreceğimiz bir model olacak.


Geçtiğimiz haftalarla sizlerle paylaştığımız ilk detayların ardından tüm tasarım detaylarıyla birlikte teknik verilerinin de gün yüzüne çıktığı E-Tron Sportback ışıklandırılan Audi logosuyla markanın geleceğini aydınlatıyor. Audi burada Full LED, Matrix LED ve OLED teknolojisini de bir arada kullanarak kendi araçları içerisinde yeni bir döneme giriş yapıyor. 4,9 metre uzunluğa, 1,98 metre genişliğe ve 1,53 yüksekliğe sahip olan konseptin ön tamponunda kullanılan ışıklandırma grubunda 250‘ye yakın ekstra LED kullanılmış. Genel hatları itibarıyla tek parça bir görüntü sergileyen E-Tron Sportback 23 inçlik jantları ve arka tarafa doğru ilerledikçe coupe formu alan tasarımıyla da bir SUV için oldukça sportif bir yapıyı üzerinde barındırıyor.


E-Tron Sportback’in içerisine girdiğinizde Audi’nin geleceğin otomobili rozetli araçlarda yer alan tasarıma yakın bir yapıya yer verdiğini görebiliriniz. Ama tasarımcıların burada yaptığı karakteristik dokunuşları kesinlikle atlamamak gerek. Kokpite baktığımızda oldukça minimalist, tuşlardan arınmış bir yapı bizleri karşılıyor. Audi’nin en büyük kozlarından bir tanesi olan sanal kokpit teknolojisinin kullanıldığı sürücü ekranıyla birlikte merkezde boyutu 10 inç olarak belirlenmiş multimedya ekranına yer veriliyor. Konsolun merkezinde yatay formda konumlandırılmış OLED teknolojisine sahip ekranda klima başta olmak üzere araç içi elektronik fonksiyonları kullanmak mümkün. Bu ekranların dışında ayrıca torpidonun üzerinde ince bir çizgi şeklinde konumlandırılmış oldukça şık küçük bir ekran var. Yolcu odaklı olan bu ekranda; hava sıcaklığı, saat, navigasyon ve çalınan müzik gibi bilgiler yansıtılıyor. Son olarak normal koşullarda 550, koltuklar yatay formda 1,450 litrelik bagaj hacminin sunulduğu belirterek güç ünitesine geçelim.


Audi E-Tron Sportback’in kalbinde normal şartlarda 430 boost modundaysa 496 beygire kadar güç ve 800 Nm tork üretebilen elektrik motor ünitesi yer alıyor. Bu motorla 0’dan 100’e 4,5 saniyede erişebilen konseptin elektronik olarak sınırlandırışmış maksimum sürat değeri 210 km/s. Aracın batarya ayağında 95 kWh‘lık bir ünite kullanılmış. Bu ünitesiyle tek seferde yaklaşık 500 kilometre menzil sunan bataryaları AC ve DC şarj seçenekleriyle doldurmak mümkün. Audi’nin sunacağı hızlı şarj teknolojisiyle 30 dakikada yapılan dolum E-Tron Sportback’i 400 kilometreye kadar götürebilecek bir seviyeye getirebiliyor. Volkswagen’de 2020 ve sonrası için planlanan elektrikli otomobil dönüşümünü Audi cephesinden biraz daha erken görme ihtimalimiz var. Bu ihtimallerden biri olan E-Tron Sportback’i de 2019 model yılıyla sokaklarda görebileceğimizi de belirterek üretime hazır versiyonunu göreceğimiz günü sabırsızlıkla bekliyoruz.

VİDEO