reklamı kapat

POPÜLER

Volkswagen’in SUV geleceğinin ilk adımı: I.D. Crozz [Video]

Resmi tanıtım etkinliği Şanghay Otomobil Fuarı kapsamında gerçekleştirilen I.D. Crozz, Volkswagen’in elektrikli otomobil devriminin üçüncü üyesi olarak karşımızda.

Eylül 2016’da tanıtımı yapılan ailenin ilk üyesi olan I.D‘nin ardından ocak ayı içerisinde düzenlenen Detroit Otomobil Fuarı’nda I.D Buzz ile ikinci üyesini kazanan Volskwagen’in elektrikli konsept ailesi kapılarını açan Şanghay Otomobil Fuarı‘yla SUV segmentindeki yeni üyesine resmi olarak merhaba diyor. Ailenin diğer üyeleriyle aynı platformu taşıyan Crozz Volkswagen’in 2020 yılından itibaren başlangıcını yapacağı elektrikli otomobil ürün gamının önemli temsilcilerinden bir tanesi olacak.


Ön tarafta konumlandırılan 101 beygirlik ve arkada konumlandırılan 201 beygirlik olmak üzere iki elektrik motoruyla birlikte gelen I.D Crozz toplamda 302 beygir güç değeriyle karşımıza çıkıyor. Saate maksimum 180 kilometrelik hız değerine sahip olan ve 0’dan 100’e hızlanmasını altı saniyenin altında tamamlayabilen konsept kullanım şartlarına göre değişmekle birlikte 500 kilometreye kadar menzil vadediyor. Hızlı şarj desteğinin de sunulduğu konseptte 30 dakikalık şarj ile yüzde 80 doluluk değerini de görmek mümkün. Dört tekerlekten çekiş altyapısına sahip olan I.D’nin diğer modellerde olduğu gibi otopilot desteğiyle birlikte geliyor.


Kullanıcıların direksiyonun üzerinde yer alan Volkswagen logosuna basmasıyla üç saniye içerisinde aktif hale gelen otopilot özeliği radar, lidar, kamera ve elektronik destek üniteleriyle tamamen kendi kendi idare edebilecek noktada sokaklarda olacak. Volkswagen’in artırılmış gerçeklik teknolojisine verdiği önem doğrultusunda araç dahilinde sunulan panoramik sunroofun dahi kullanıcıların hareketleriyle açılabileceğinin vurgusu yapılıyor. I.D. Crozz Volskwagen tarafından geliştirilen temiz hava teknolojisiyle de araç içerisindeki havanın kalitesini dışarıya oranla anlık olarak kontrol ederek içeride yolculuğun en kaliteli şekilde sürdürüldüğünden emin olma gibi bir “huyu” da var. Volkswagen’in gelecek stratejileri olan bağlanılabilirlik, temiz enerji ve teknoloji kriterleri üzerine şekillendirilen bu konsept markanın ileriki süreçte karşımıza çıkartacağı diğer modellerin de sahip olacağı sınırların izlerini yansıtıyor.

VİDEO