reklamı kapat

POPÜLER

Volkswagen’den seri üretimin heyecanını artıran yeni I.D Crozz konsepti [Video]

Frankfurt’ta sergilenen konsept, henüz satışa çıkmamış bir modelin makyajlı versiyonu olma özelliğini beraberinde getiriyor.

Volkswagen, grup içerisinde markaları da içerisine katabileceğimiz şekilde önemli bir virajın eşiğinde. Dizel skandalının bedelini ciddi rakamlarla gerek maddi gerekse manevi olarak ödeyen marka için elektrikli otomobiller önemli bir fırsat. Bunun fazlasıyla farkında olan üst düzey yöneticiler de gerçekleşmekte olan bu endüstriyel değişime hızla ayak uydurdu diyebiliriz. 2015‘de başlangıcı verilen bu sürecin tepe yaptığı nokta 2016 ile geride bırakmaya hazırlandığımız 2017 oluyor. Bu süreçte Elektrikli I.D ailesinin konsept versiyonlarıyla başlangıcını yapan Volkswagen; I.D, I.D Buzz ve I.D Crozz’un konsept versiyonlarını geride bıraktığımız organizasyonlarda tüm dünyanın karşısına çıkardı. Devam etmekte olan Frankfurt Otomobil Fuarı’nda basın mensuplarının karşısına çıkan Volkswagen CEO’su Herbert Deiss, markalarının önümüzdeki beş yıl için elektrikli araçlara 6 milyar euro‘luk bir yatırım yaptığını açıkladı. Bu rakamlar bile Volkswagen’in gerçekleştirdiği hazırlığın ne kadar büyük olduğunu gösterirken, açıklamaların ardından tanıtılan I.D. Crozz II konsepti henüz sunulmayan bir modelin makyajı niteliğini taşıyarak çalışmaların kısa sürede ufak da olsa değişim göstererek devam ettiğini ortaya koydu.


Şanghay Otomobil Fuarı kapsamında tanıtılan ilk I.D. Crozz‘a oranla büyük çapta diyebileceğimiz bir değişimi barındırmayan ikici konsept makyaj niteliğinde farklılıklara sahip. İlk versiyonu hatırlayanların kolaylıkla fark edebileceği bu değişimin başında ışıklandırma grubu gelirken, Volkswagen’in ana gövdede metalik kırmızı, tavanda gümüş gri olarak tercih ettiği çift renk gövde tonu bizlere bu kompakt SUV’un seri üretiminde de böyle bir yapıyı barındırabileceğinin mesajını veriyor. Dört tekerlekten çekişli altyapı üzerine kurulan aracın güç ünitesindeyse ilk versiyonda gördüğümüz teknik değerler devamlılığını sürdürüyor. Bu değerleri hatırlamak gerekirse, 302 beygirlik güç, maksimum 180 km/s hız, 500 kilometreye kadar menzil ve bataryaların hızlı şarj ile 30 dakikada yüzde 80 dolu hale gelebilmesi şimdilik ilk aklımıza gelmesi gereken parametreler olarak bir kenarda duruyor. Volkswagen’in bu versiyonla ilgili en dikkat çeken açıklaması sürüş dinamikleri üzerine oldu diyebiliriz. Marka yetkililerine göre Crozz II’de kullanılan elektronik olarak kontrol üniteli bağımsız süspansiyon geometrisi aracın Golf GTI kadar keskin sürüş yeteneğine sahip olmasına yardımcı oluyor.


Kokpit bölümünde de ciddi değişimler barındırmayan aracın bu sefer de en dikkat çeken bölümü sesli komut algılayabilen elektronik direksiyon oldu. Merkezindeki Volkswagen logosuna basıldığında otonom moda geçerek geriye doğru çekilen bu direksiyon kullanıcı deneyimi açısından oldukça iddialı. Dinamik iç ambiyans aydınlatması ve aydınlatmalı panoramik cam tavanıyla da yolculukları ciddi anlamda keyifli hale getiren aracın başarısındaki anahtar faktör şüphesiz ki konsept versiyona olan bağlılık ve üzerine eklenecek olan özellikler olacak. 2020 yılından itibaren grup içerisindeki diğer markalarla birlikte ciddi bir elektrikli otomobil atağı yapacak olan Volkswagen’in günümüzde gerçekleştirdiği yatırımların karşılığını ne derece alabileceğini önümüzdeki süreç gösterecek.

VİDEO