reklamı kapat

POPÜLER

Volkswagen Golf R e-Performance Golf R

Volkswagen Golf R için Volkswagen I.D. R temelli çok özel versiyon!

Yeni versiyonu birçok pazarda merakla beklenen Volkswagen Golf için dikkat çeken bir versiyon ortaya çıkmış durumda. En hızlı Golf R karşımızda olabilir.

Biliyorsunuz normal Golf yanında yeni Volkswagen Golf R modeli de geliyor. Geçtiğimiz günlerde açık şekilde görüntülenen araç, söylendiği kadarıyla 328 beygir gücünde bir dört silindirli 2 litre turbo motor üstüne kuruluyor. Yukarıda gördüğünüz Golf R ise tamamen elektrikli yapıda. Avusturya merkezli GP Ice Race kapsamında görücüye çıkarılacağı aktarılan bu konsept model, söylendiği kadarıyla “e-Performance Golf R” adını taşıyor. Tamamen yarış odaklı hazırlanan, devasa bir rüzgarlık ve çelik barlar ile donatılan araç, direkt olarak performansıyla nefes kesen Volkswagen I.D. R üstüne kuruluyor. Hatırlamak adına toplam ağırlığı 1.100 kilogramın da altında olan I.D. R , tam 670 beygir güç ve 650 Nm tork üretiyor. 43 kWh’lik bir bataryayı bünyesinde barındıran I.D. R, saatte 100 kilometre hıza sadece 2,25 saniyede çıkıyor. Dört tekerlekten çekiş sistemine sahip olan araç, aerodinamik sistemini Porsche’den ödünç alıyor. Gövdesi gereği I.D.R’dan biraz daha yavaş olduğu aktarılan e-Performance Golf R, yine de elektriğin anlık gücüyle adeta “uçacak” deniyor. Bu modelin satışa sunulma gibi bir amacı bulunmuyor. Ancak 2-3 yıl sonra gelecek tamamen elektrikli yeni Volkswagen Golf R modellerinin Volkswagen I.D. R kadar güçlü olacağı düşünülüyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Volkswagen Golf R’a temel olan orijinal I.D. R en son önemli bir rekor kırmıştı

Volkswagen I.D. R, elinde Goodwood Hız Festivali, Pikes Peak International Hill Climb ve Nurburgring Nordschleife tur rekorlarını bulunduruyor. Bunlar arasına geçtiğimiz aylarda Tianmen Dağı yolunda kırılan rekoru da ekleyen araç, daha önce böyle bir yarış otomobilinin tur denemesi yapmadığı yolu Romain Dumas kontrolünde sadece 8 dakika 38 saniyede tamamlamıştı. 99 dar virajlı yolda gerçekten inanılmaz bir sonuç elde eden yarış aracı, bir kez daha nefes kesmişti.

İlgili Video