reklamı kapat

POPÜLER

2025 Volkswagen Golf R

2025 Volkswagen Golf R testlerde görüntülendi

 - Güncelleme: 15 Kasım 2023 09:27

Artık çok ama çok yakında olduğu düşünülen 2025 Volkswagen Golf R pistte test edilirken görüntülendi. Son içten yanmalı Golf R geliyor.

Motorauthority tarafından paylaşılan fotoğraflarda herhangi bir kamuflaj olmadan karşımıza çıkan 2025 Volkswagen Golf R, firmanın içten yanmalı motor ile satışa sunacağı son Golf R modeli olacak. Henüz teknik detayları bilinmeyen ve yerini alacağı versiyon ile neredeyse birebir aynı görünen araç, önümüzdeki yıllarda kardeşleriyle beraber tamamen elektrikli hale getirilecek. Daha önce çıkan haberlerde Volkswagen Golf Mk9, firmanın büyük önem verdiği SSP platformunu temel alacak ilk modeli olabilir denilmişti. Bu bağlamda tamamen elektrikli bir araç olarak karşımıza çıkarılacak ve elektrikli temelde yukarıda da dediğimiz gibi R ile GTI sürümleri de gelecek araç, şimdilik yüzde 100 kesin değil ancak 2028 yılında yollara çıkarılacak gibi görünüyor. Şirketin SSP platformu (Scalable Systems Platform) büyük bir gelecek vadediyor. Volkswagen CEO’su Oliver Blume tarafından yapılan açıklamaya göre bu platform, en üstte tam 1.700 beygir (1.268 kW/1.724 PS) gücünde elektrikli araçların önünü açacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bu platform basit şehir araçlarından 1.700 beygirlik uçuk elektrikli araçlara kadar çok sayıda aracın temelinde olacak, bu esneklik üreticiye büyük tasarruf ve çalışma kolaylığı sağlayacak. SSP platformuna dayalı araçların sadece 12 dakika içinde yüzde 10’dan yüzde 80’e kadar şarj olabileceği sözünü de veren Blume, sistemi elbette sadece Volkswagen marka araçlar ile sınırlamayacak. SSP platformunu 2026 sonrasında Skoda ve Lamborghini marka araçlarda da göreceğiz.

2024 Volkswagen Golf R yanında bu da ilginizi çekebilir: Vivo X Flip katlanabilir telefon modeli