reklamı kapat

POPÜLER

2025 Volkswagen Golf GTI

Yeni 2025 Volkswagen Golf GTI için kamuflajlı görseller paylaşıldı

Bugün kapılarını aralayan CES 2024 fuarı kapsamında yeni 2025 Volkswagen Golf GTI için kamuflajlı görseller paylaşıldı.

CES 2024 duyuruları arasına dahil edilen bu resmi fotoğraflar, 2025 Volkswagen Golf GTI için genel hatları gizlemiyor, modelin standart ancak fanların seveceğini tasarımını net olarak gözler önüne seriyor. Aracın dışı gibi içini de paylaşan ve burada bir gizleme yapmayan firma, özellikle dikkat çekildiği üzere yeni modelin direksiyonunda sevilmeyen dokunmatik butonlara yer vermiyor. Bunun yerine direksiyonda çok daha rahat bir kullanım sunan fiziksel tuşlar kullanılıyor, Volkswagen sürücülerin araçlarında fiziksel tuşlar istediğini kabul ederek eskiye dönmeye başlayan şirketler arasında yer alıyor. Bugün CES 2024 kapsamında araçlarına ChatGPT getireceğini de duyuran dev üretici Volkswagen, son dönemde çok iyi bir dönenimden geçmiyor, eğer kaçırdıysanız ciddi maddi tasarruf hedefiyle büyük bir işten çıkarma yapıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Geçtiğimiz hafta bir açıklama yapan dev üretici Volkswagen, efsane modeli Golf için “Volkswagen markasının kalbidir” dedi ve şunları ekledi: “Golf, en çok satan terimini başka hiçbir modelde olmadığı kadar  almıştır ve sekiz nesilde 37 milyondan fazla satılmıştır. Volkswagen, sadece Almanya’da değil dünyanın pek çok bölgesinde mobiliteyi şekillendiren popüler modelinin önümüzdeki yıl 50. yaş gününü kutlayacak. Şirket doğum günü kutlamalarının bir parçası olarak sadece geçmişe bakmıyor. Bu bağlamda yeni Golf’ün dünya prömiyeri ocak ayının sonunda gerçekleşecek ve yeni araç öncekiler gibi çok sayıda yeniliği beraberinde getirecek.”

Bu aralar 2030’da tamamen elektrikli olacak “Golf” markası gündemden düşmüyor. Örneğin Volkswagen’in tasarım sorumlusu Andreas Mindt‘in paylaşımına göre tamamen elektrikli Volkswagen Golf GTI modeli de 2026 yılında karşımıza çıkacak. Tahmin edebileceğiniz üzere henüz tamamen elektrikli GTI’ın nasıl görüneceği ya da performansının nasıl olacağı konusunda kesin bir bilgimiz bulunmuyor. Yine Andreas Mindt’in açıklamasına göre şirket, 1975’te piyasaya çıkan Mk1’den bu yana 35 milyondan fazla Golf sattı, bunlar arasında 2,8 milyondan fazla GTI (Grand Tourer Injection) bulunuyordu.

Bu arada yakın zaman içerisinde satışa sunulacak diğer modeller için de çalışmalar aktif olarak sürüyor. Geçtiğimiz aylarda Motorauthority tarafından paylaşılan fotoğraflarda herhangi bir kamuflaj olmadan karşımıza çıkan 2025 Volkswagen Golf R, firmanın içten yanmalı motor ile satışa sunacağı en son Golf R modeli olacak denilmişti. Kısa süre önce ise özellikle sürüş heyecanını kaybetmek istemeyen aile babaları için geliştirilen yeni Volkswagen Golf R Wagon karlı yollarda test edilirken görüntülendi.

Carscoops tarafından paylaşılan fotoğraflardaki prototip araç, tasarımsal açıdan herhangi bir sürpriz ortaya koymuyor. Yapısı gereği büyük bir yükleme alanı getirecek olan model, dört egzoz taşıyor ve son bilgilere göre sadece Avrupa pazarında elde edilebilecek gibi görünüyor. Resmi tanıtımı çok uzakta olmayan sportif wagon, Avrupa’da çok sayıda ailenin bir numaralı tercihlerinden olabilir, 2.0-litrelik dört silindirli turbo motor üzerinden 329 beygir civarında bir güç sunabilir ve verilen bilgilere göre pazara sadece DSG otomatik şanzıman ile çıkarılabilir.

Yeni Volkswagen Golf yanında bu da ilginizi çekebilir: Vivo X Flip katlanabilir telefon modeli