reklamı kapat

POPÜLER

Herkesin gözüne lazer tutan sinir bozucu robot [Video]

Her gün birbirinden ilginç robotlar gündeme geliyor ve biz de bu robotları paylaşıyoruz. Bu robotlar genelde gelişmiş teknolojileriyle dikkatleri üzerine çekmeyi başarırken bazı robotlar ise amaçsız ve eğlenceli yapılarıyla ön plana çıkıyor. Geliştirilen bu robot ise nerede olursanız olun gözünüze lazer tutarak sinir bozuyor. 

19 yaşındaki üniversitesi öğrencisi olan Michael Reeves’in yaptığı robot esasında hiçbir yaraya derman olmuyor fakat eğlenceli göründüğü kesin. Göze lazer tutma şakasını farklı bir boyuta taşıyan robot, yüz tanıma teknolojisi sayesinde çalışıyor. Üzerinde yer alan kamera sayesinde kişilerin yüzlerini algılayabilen robot, lazeri direkt olarak göze doğrultuyor. C# diliyle yazıldığı belirtilen kod sayesinde çalışan robotun gömüldüğü kutu da robotun tam bir öğrenci projesi olduğunu doğrular nitelikte. Zira robotun aksamının pizza kutusu içine yerleştirildiği görülüyor. Robotun açık kaynak kodu internet üzerinden yayınlanmış durumda. Bu sayede robotun bir benzerini geliştirmek isteyenler bu koddan faydalanabiliyor. Reeves yaptığı açıklamada yakın zamanda robotun yapılış aşamalarını anlatan ve yapmak isteyenlere faydalı olacak ipuçları içeren bir video yayınlayacağını belirtiyor.

Reeves’in geliştirdiği robot şimdilik pek bir anlam ifade etmese de üzerinde uğraşılsa bu sistemle ilginç robotlar geliştirilebilir gibi görünüyor.