reklamı kapat

POPÜLER

İddiaların merkezinde yine otopilot var; Tesla’nın başı yeni bir kaza ile dertte

Amerika’da meydana gelen kazada doğrudan Tesla otopilotu suçlayan araç sahibi, neyse ki olayı ciddi bir yara almadan atlattı.

Otopilot kaynaklı kazalardan bir dönem fazlasıyla başı ağrıyan Tesla, olayların önüne geçebilmek adına güncelleme işini çok daha sıkı hale getirmiş durumda. Geliştirme sürecini kendi içerisinde büyük bir titizlikle yürüttüğü otonom sürüş teknolojisi, bu sebepten ötürü zaman zaman yarardan çok zarar da getirebiliyor. Geride bıraktığımız pazartesi günü Amerika’nın Kaliforniya eyaletinde meydana gelen kazada da iddiaların merkezinde yine otopilot var. Şimdilik mahkemeye taşınma durumuyla ilgili değerlendirmelerin yapıldığı ve Model S‘in kullanılamaz hale geldiği olayın tek sevindirici yanı ciddi bir yaralanmanın yaşanmaması oldu.

Tesla’dan ilk açıklama geldi

Kaliforniya’nın Culver kentinde yaşanan olayın detayları diğer kazalardan pek farklı değil. Çünkü diğer örneklerde olduğu gibi ortada kazanın otopilot kaynaklı olduğunu iddia eden bir sürücü ve reddeden bir Tesla görevlisi var. İddialara göre Model S’i ile otomatik pilot modunda saatte 105 kilometrelik hızla seyreden araç sahibi, sistem yüzünden otoyol üzerinde bir itfaiye aracına arkadan çarpıyor. Bölgenin itfaiye departmanı tarafından da duyurulan kazanın basına yansımanın ardından Tesla’dan gelen ilk açıklama ise; “Otopilot, tamamen sürücüyle birlikte hareket edilme üzerine tasarlanmış elektronik bir destektir.” şeklinde. Bu da bir anlamda otopilot modunda gitmeniz, kontrolü tamamen bırakabileceğiniz anlamına gelmiyor demek aslında. Kaza sırasında Model S’in yavaşlayıp yavaşlamadığı da henüz bilinmezken, araştırma sürecini yürüten görevlilerin süreci mahkemeye taşıyıp taşımayacağını önümüzdeki günler gösterecek.