reklamı kapat

POPÜLER

Tesla’nın otopilot özelliği yine kaza yaptırdı [Video]

Tesla’nın otopilot özelliği bir kaza haberiyle daha gündemde. Bu kez Çin’de otobanda gerçekleşen kaza neyse ki yalnızca maddi hasarla atlatıldı.

Reuters’ın aktardığı habere göre, Luo Zhen isimli Tesla sürücüsü, otopilot özelliğini devredeyken otobanda yoluna devam ediyordu. Yolun kenarında park halindeki bir aracı görmeyen otopilot özelliği araca çarpmaktan kurtulamadı. Kaza sonrası her iki aracın da ayna ve kapı kısımlarında hasar meydana geldi.

Konu hakkında Reuters’a konuşan bir Tesla sözcüsü, kaza esnasında otopilot özelliğinin devrede olduğunu onaylarken Luo’nun ellerinin direksiyonda olmadığını belirtti. O sırada telefonuyla uğraştığını kabul eden Luo, öte yandan otomobilin kendisine “kendi kendine giden” bir otomobil olarak pazarlandığını belirtti. “Autopilot” kelimesi Çincede “zidong jihashi” yani “self driving” (kendi kendine giden) anlamına geldiği için ve böyle pazarlandığı için Luo kağıt üzerinde haksız sayılmaz. Ancak esasında “yarı otonom” olan otopilot özelliği için Tesla, sürücüleri ellerini direksiyondan ayırmamaları konusunda defalarca uyarmış ve uyarmaya da devam ediyor.

VİDEO

YORUMLAR
ESKİ YORUMLAR

“Tesla’nın otopilot özelliği yine kaza yaptırdı [Video]” için 4 cevap

 1. Okan dedi ki:

  Kullanıcıların hataları yüzünden böyle teknolojilerin kötülenip gelişiminin yavaşlaması ve ya engellenmesi kötü bi durum. Tesla gerçekten geleceğin arabalarını yapıyor. Böyle olaylar ile adının lekelenmesi onu takip eden firmaları da ürkütüyor. Videoda sol şeritte duran aracın hatası da çok büyük.

 2. Hakan dedi ki:

  Kesinlikle öyle. Bu haberlerin rakip firmalar tarafından da büyütüldüğünü düşünüyorum. Google, self driving car ile yıllardır yollarda nice kazalar yaptı ve kazalara neden oldu ama hiçbirisi tesla kadar yankılanmadı. Elbet Tesla bu haberlere bakıp hız kesmeyecektir ama, adının lekelenmesi kendi klasmanında lider bir firma için hoş değil..

 3. Ertan Can Atik dedi ki:

  Madem sürücünün ellerinin direksiyonda olması lazım o zaman otopilotun ne anlamı var ki. Tam olmayan bir sürümü piyasaya çıkarmaları çok yanlış. Bosch tamamen otopilotlu arabaların 2020 den sonra çıkacağını söylerken Tesla’nın aracını bu şekilde lans etmesi çok yanlış.

 4. Okan dedi ki:

  Ama Tesla tam otonom araç dememiş ki yarı otonom demiş. Ki her seferinde Tesla yönetcileri kullanıcların direksiyonu bırakmamalarını belirtiyor çünkü otomatik pilot henüz 2. seviye. Autopilot 2.0 ile 3. seviyeye geçecek ki bu da tam otomatik olmayacak. Ancak 4. seviye ile tam otomatik olarak kendi kendine gidebilecek ve kullanıcı nüdahalesine ihtiyaç duymayacak.