reklamı kapat

POPÜLER

Tesla’nın otopilot özelliği yine kaza yaptırdı [Video]

Tesla’nın otopilot özelliği bir kaza haberiyle daha gündemde. Bu kez Çin’de otobanda gerçekleşen kaza neyse ki yalnızca maddi hasarla atlatıldı.

Reuters’ın aktardığı habere göre, Luo Zhen isimli Tesla sürücüsü, otopilot özelliğini devredeyken otobanda yoluna devam ediyordu. Yolun kenarında park halindeki bir aracı görmeyen otopilot özelliği araca çarpmaktan kurtulamadı. Kaza sonrası her iki aracın da ayna ve kapı kısımlarında hasar meydana geldi.

Konu hakkında Reuters’a konuşan bir Tesla sözcüsü, kaza esnasında otopilot özelliğinin devrede olduğunu onaylarken Luo’nun ellerinin direksiyonda olmadığını belirtti. O sırada telefonuyla uğraştığını kabul eden Luo, öte yandan otomobilin kendisine “kendi kendine giden” bir otomobil olarak pazarlandığını belirtti. “Autopilot” kelimesi Çincede “zidong jihashi” yani “self driving” (kendi kendine giden) anlamına geldiği için ve böyle pazarlandığı için Luo kağıt üzerinde haksız sayılmaz. Ancak esasında “yarı otonom” olan otopilot özelliği için Tesla, sürücüleri ellerini direksiyondan ayırmamaları konusunda defalarca uyarmış ve uyarmaya da devam ediyor.

VİDEO