reklamı kapat

POPÜLER

BMW Tesla’nın otopilot özelliğini eleştirdi

Geçtiğimiz aylarda otopilot özelliğini duyuran Tesla, sürücüsüz otomobil teknolojilerinde yeni bir yol açmış ve büyük yankı uyandırmıştı. Ancak yayınlandığı günden beri hiç de olumlu geri bildirimler almayan özellik son olarak BMW‘nin eleştirilerinden de nasibini aldı.

Alman Handelsblatt gazetesine konuşan BMW CEO’su Harald Krüger, Tesla’yı söz konusu özelliği yüzde yüz hazır hale getirmeden yayınlamakla suçladı. Bu işin bir olmadığını belirten Krüger, “Mobil uygulamalar söz konusu olduğunda uygulamanızı yüzde 70-80 çalışır halde bile yayınlar, daha sonra güncellemelerle iyileştirisiniz. Ancak güvenliğin birinci planda olduğu otomotiv sektörü için böyle bir şey katiyen kabul edilemez.” şeklinde konuştu.

Neyse ki henüz ciddi bir kaza haberi gelmeyen otopilot özellikli Tesla araçlar, yine de ufak çaplı birkaç kazaya karıştı. Ancak Tesla sürücülerinin şikayet ettiği konu daha çok bu özelliğin çok kısıtlı bir şekilde kullanılması. Daha önce Tesla CEO’su Elon Musk’ın da belirttiği üzere söz konusu özellik hem asfaltı hem de şeritleri düzgün yollarda, belli bir hız limitinde işe yarıyor. Kulağa her ne kadar tuhaf gelse de otopilot özelliğinin yeni güncellemelerle daha işlevsel hale gelmesi bekleniyor.