reklamı kapat

POPÜLER

Tesla otopilot sisteminde yeniliğe gidiyor

Tesla, bir sürücüsünün otopilot kontrolü sırasında hayatını kaybetmesinin ardından sistemi tekrar elden geçirmeye karar verdi. Elon Musk, yeni gelen güncelleme ile sistemin büyük bir yenilik kazanacağını duyurdu .

Geçtiğimiz günlerde Tesla sahibi bir sürücünün otomatik pilot sistemi devrede iken yaşadığı kaza sonucu hayatını kaybetmesi markayı harekete geçirdi. Markanın yönetim kurulu başkanı Elon Musk’ın duyurduğu güncelleme ile artık otopilot modundaki radar sensörlerinde güncellemeye gidilecek. Gelen yeniliğin ardından sistemde, sürüş sırasında çevredeki değişiklikleri yağmur, sis, kar gibi kötü hava koşulları dahil çok daha erkenden algılaması sağlanacak.

teslaotopilot
Tamamen yazılımsal bir güncellemeyle gelecek olan sistem hali hazırda kamera ile kullanılan özelliğin yazılımsal olarak geliştirilmiş bir versiyonu olarak nitelendirilebilir. Kısa dönemde yaşanacak kaza ve olumsuz durumların önüne geçmeyi amaçlayan markanın uzun süreçteki amacı ise çok daha farklı. Tesla öğrenen makine adını verdiği bir sistem ile sürücülerin karşılaştığı tehlikeleri hafızada tutarak tüm sisteme bu bilgiyi ortak paylaşıma açmayı hedefliyor. “Mükemmel Güvenlik” prensibi ile hareket ettiklerinin altını çizen Elon Musk, “Dünya nüfusunun bu kadar devasa boyutlarda olduğunu göz önünde bulundurursak yollarda kazalar elbet olacaktır, biz bunu elimizden geldiğince en aza indirmek için çalışıyoruz.” açıklamasında bulundu. Yeni güncelleme ile beraber sürücülere acil fren desteğinin yanında şerit destek sisteminde geliştirmeler sunulacağı gelen bilgiler arasında. Tesla’nın güncellemeyi önümüzdeki günlerde yayınlaması bekleniyor.

İLGİLİ HABERLER