reklamı kapat

POPÜLER

Tesla’nın 8.0 güncellemesiyle çocuklar ve evcil hayvanlar güvende

Tesla, 8.0 sürüm kodu ile yayınlayacağı güncelleme ile ilgili yeni detaylar yayınlamaya devam ediyor. Gelecek güncelleme ile otopilot sistemi dışında, araç içi güvenlik sistemlerinde oldukça iyileştirmeler bulunuyor.

Tesla’nın 8.0 güncellemesi, Model X ve Model S üzerinde ciddi iyileştirmeler içeriyor. Geçtiğimiz günlerde bir güvenlik şirketinin Model S üzerindeki güvenlik açığını ortaya çıkarmasının ardından teknik ekip güvenlik kriterlerinin üzerinde mesai harcamaya yöneldi. Güncelleme, otomobilin elektronik sürüş yeteneklerinin yanı sıra sürücünün ve yolcuların güvenlik kriterlerinde artışlar içeriyor.

8.0 güncellemesi ile birlikte gelen en önemli iyileştirmelerden bir tanesi sıcaklık kontrol sistemi kısmında yer alıyor. Bu geliştirme ile araç içerisinde kalan çocuk yaştaki bireyler ve evcil hayvanların sıcaklıktan etkilenmemeleri için sistem devreye sokuluyor. İç taraftaki sıcaklık değeri 40 derecenin üzerine çıktığında sistem, eğer araç içerisinde bir canlıyı tespit eder ise havalandırmayı otomatik olarak devreye sokuyor. Bu sistem aracın şarj değeri yüzde 20‘nin üzerinde olduğu tüm zaman dilimleri içerisinde aktif olarak çalışıyor.

Sistemin sürekli açık olacağının açıklanmasının ardından Tesla kullanıcılarının aklına, otomobilin menziline herhangi bir negatif etki yapıp yapmayacağı sorusu geldi. Konu ile ilgili açıklamada bulunan Elon Musk, bataryanın tam dolu olduğu koşullarda sistem 1 yıl kadar çalışabiliyor, bu yüzden Tesla kullanıcılarının endişe duymasını gerektirecek bir durum yok diyerek otomobil sahiplerinin içini rahatlattı. Tesla geçtiğimiz günlerde meydana gelen bir sürücünün otomatik pilot sistemi devrede iken yaşadığı kaza sonucu hayatını kaybetmesinin ardından radar sisteminin de güncellemeye dahil edileceğini açıklamıştı.

YORUMLAR