reklamı kapat

POPÜLER

Tesla Model S’te güvenlik açığı [Video]

Çin merkezli internet şirketi Keen Güvenlik Laboratuvarı araştırmacıları, Tesla Model S’in sahip olduğu güvenlik açığını tespit etti. Uzaktan kontrol sistemi ile aracın birçok özelliğe erişebilen uzmanlar, güvenlik açığını Tesla’ya bildirdi.

Otomobilin dahilinde bulunan tarayıcı üzerinden Wi-Fi ağını kullanarak sisteme erişen hackerlar bağlantının sağlanmasının ardından neredeyse her işlemi oldukça kolay bir şekilde gerçekleştirebiliyor. Açığı bulan yazılımcılar video içerisinde uzaktan kontrol ile aracı belirledikleri noktalara gönderebiliyor. Harita üzerinden belirlenen en yakın şarj noktasının işaretlenmesinin ardından sürücünün hiçbir işlem yapmasına gerek kalmadan araç yola koyulmaya başlıyor. Uzmanlar bununla beraber aracın kilit, bagaj ve Sunroof’unu da açabiliyor.

Tesla’ya iletilen raporun ardından, şirket hemen harekete geçerek bir güvenlik güncellemesi yayınladı. Yetkililer güvenlik açığının sadece dahili tarayıcının kullanımı sırasında ortaya çıktığını, problem yaşanması için sürekli araç ile bağlantıda olunması gerektiğini belirttiler. Araç sahipleri için çok büyük bir problemin ortada olmadığını belirten yetkililer, ne olursa olsun her türlü güvenlik açığına en hızlı şekilde karşılık vereceklerini ve potansiyel açıklar üzerinde araştırma üzerinde olduklarının da altını çizdi.

Video

YORUMLAR