reklamı kapat

POPÜLER

Müzik piyasasını online müzik servisleri ayakta tutuyor

Birkaç yıl öncesine kadar adı bile geçmezken hızlıca çoğalan online müzik servisleri sanıldığının aksine sektöre zarar vermek bir yana dursun, daha da gelişmesini sağlıyor sağlıyor.

Eskiden sevilen şarkıları dinlemek için tüm albümü satın almak gerekiyordu. Sonrasında iTunes‘un ortaya çıkışıyla birlikte şarkıları tek tek satın alma dönemi başladı. Bu dönemde çoğu kişi iTunes’un müzik piyasasına zarar verdiğini ve sanatçıların hak ettiği geliri elde etmesine engel olduğunu düşünüyordu. Fakat sonrasında iTunes oldukça popüler hale geldi. Şimdi benzer bir durum online müzik servisleri için yaşanıyor. Başlarda aylık üyelikleri ortalama 10 tl olan bu servislerin sektörü kötü bir yöne sürüklediği düşünülüyordu. Fakat Bloomberg’in haberine göre durum çok farklı.

Belirtilenlere göre söz konusu servisler sayesinde Amerika’da pazarın yüzde 57 büyüme gösterdiği ve 1,6 milyar dolara ulaşmış durumda. Müzik piyasasının son yıllarda içinde bulunduğu kriz ortamında can simidinin Apple Music ve Spotify gibi servisler olabileceği söyleniyor. Sektör eski günlerine geri dönebilecek mi, bunu hep birlikte göreceğiz.