reklamı kapat

POPÜLER

Apple, müzik şirketlerinin Apple Music konusunda sıkıştırmaya hazırlanıyor

Bilindiği üzere online müzik servisleri şarkı arşivlerini genişletmek adına müzik şirketleriyle anlaşmalar yapıyor. Şirketler bünyelerinde bulunan şarkıların müzik servisinde kullanılmasına izin veriyor ve bunun karşılığında belirli şartlar sunuluyor. Tüm şartlarda uzlaşma sağlandığında ise müzikler kullanıma hazır hale gelmiş oluyor. Fakat belirli bir zaman içerisinde sözleşme süresi dolduğu için yeni bir sözleşme imzalamak gerekiyor. Apple müzik şirketleriyle yakın zamanda yenileyeceği sözleşmede şirketleri biraz sıkıştıracak gibi görünüyor. 

Geçen günlerde Spotify’ın müzik şirketleriyle yeni bir anlaşmaya gittiği ve bazı kullanıcıların hoşuna gitmeyecek değişiklikler yapmak zorunda kaldığı gün yüzüne çıkmıştı. Bu anlaşmada ücretli üyelik modelinde her albüme kolayca erişim sağlanabilirken ücretsiz üyelikte bazı yeni albümlere hemen ulaşılamayacağı belirtilmişti. İddialar doğruysa Apple’ın yaptığı anlaşmada ise işler biraz daha karmaşık durumda.

Öncelikler Apple Music ve Spotify arasında üyelik sistemi açısından çok bariz bir fark bulunuyor. Apple Music’te ücretsiz üyelik modeli sunulmuyor ve Apple’ın aynı zamanda iTunes üzerinden müzik satışı yapıyor olması da anlaşmaların daha çetrefilli bir hal alıyor. Apple Music’in hızlı yükselişi ve iTunes’un eskisi gibi yüksek satışlar yapmamasının müzik şirketlerini memnun ettiği söyleniyor. Müzik şirketleriyle güçlü bir bağa sahip olan Apple’ın şirketlerden yeni bir talebi bulunuyor. Apple, söz konusu müzik şirketlerinin şarkılardan daha az pay almasını istiyor. Bu ay sonunda bitecek olan anlaşmanın Apple’ın istediği gibi yenilenip yenilenmeyeceğini zaman gösterecek.

YORUMLAR