reklamı kapat Advertisement

POPÜLER

Spotify’ın ücretsiz sürümünü kullananlara kötü haber

Spotify kullanıma sunulduğundan bu yana iki farklı üyelik tipini barındırıyor. Ücretli ve üretsiz olan üyelik tipleri arasında birkaç küçük özellik dışında fazla bir fark bulunmuyor. Bu nedenle kullanıcılar tarafından beğenilen ancak müzik yapımcıları tarafından eleştiri oklarının hedefi haline gelen Spotify, yeni kararıyla ücretsiz kullanıcılarını üzeceğe benziyor. Zira söylenenlere bakılırsa yakında ücretsiz kullanıcılar istedikleri her şarkıya erişemeyecek.

Advertisement

Toplam abone sayısı 50 milyonu aşan dünyanın en büyük online müzik servisi Spotify, çok kritik bir yol ayrımına gelmiş durumda. Yakın zamanda müzik şirketleriyle anlaşma yenileyecek olan Spotify’a müzik şirketlerinin yoğun bir şekilde baskı yapması bekleniyor. Resmi bir açıklama olmamasına karşın Spotify’ın bu anlaşmayı kabul etmekten başka  bir çaresi olmadığı söyleniyor. Eğer anlaşma beklendiği gibi olursa ücretsiz üyelik sahipleri 30 milyon şarkıya erişim sağlamaya olduğu gibi devam edecek. Ancak yeni çıkan albümler ücretli üyelik türüne özel olacak ve ücretsiz üyelik kullananlar bu albümlere erişemeyecek.

Spotify’ın ücretli ve ücretsiz üyelere aynı şartları sağlama konusunda ısrarcı olduğunu eskiden beri biliyoruz. Ancak sanırız bu aşamada Spotify’ın konu hakkındaki tutumu sonucu değiştirmeye yetmeyecek. Zira Spotify, Apple Music gibi önemli bir rakiple mücadele ediyor. Apple Music tamamen ücretli olarak kullanılıyor ve ücretsiz model sunmuyor. Dolayısıyla müzik şirketleri de bu konuda Apple Music’in yanında yer alıyor. Spotify eğer müzik şirketleriyle arasını bozmak istemiyorsa böyle bir hamle yapması gerekeceğe benziyor. Önümüzdeki haftalarda bu konunun açığa kavuşması bekleniyor.