reklamı kapat

POPÜLER

Ücretsiz Spotify kullanıcılarına yeni kısıtlamalar gelebilir

Normalde ister ücretli isterseniz ücretsiz üye olun her şekilde Spotify’ın tüm müzik listelerine erişmeniz mümkün. Ücretsiz üyeliklerin tek dezavantajı ise araya giren can sıkıcı reklamlar ve mobilde istenen şarkının dinlenememesi. Ancak iddialar doğruysa yakın zamanda ücretsiz üyelikler çok daha büyü kısıtlamalarla karşı karşıya kalabilir. 

Şu anda resmi bir açıklama olmasa da gelen iddialara göre yakın zamanda ücretsiz üyelerin müzik dinlemesi iyice zor hale gelecek. Bu üyelik türündeki kullanıcılar bazı şarkıları sınırlı sayıda dinleyecek ya da sadece küçük bir örneğini dinleyebilecek. Hatta söylenenlere bakılırsa bazı şarkılar ücretsiz kullanıcılar tarafından ulaşılamaz hale gelecek. Böylece ücretli üyelik yöntemini kullanan Apple Music ve Tidal ile daha sıkı bir rekabet ortamının oluşturulacağı düşünülüyor.

Spotify‘ın böyle bir karar almasında en büyük nedenin ise müzik firmaları olduğu ifade ediliyor. Reklamlı üyelik sisteminden yeteri geliri elde edemeyen firmaların Spotify’a kullanıcıları ücretli üyeliğe yöneltmesi yönünde baskı yapıyor. Spotify’ın bu baskı karşısında nasıl bir karar vereceği ve bahsi geçen kısıtlamaları yapıp yapmayacağını önümüzdeki günlerde göreceğiz.