reklamı kapat

POPÜLER

Tesla kendi müzik platformunu kurmaya hazırlanıyor

Online müzik piyasası son yıllarda çok hareketli ancak başarılı servisleri saymak istediğimizde çok fazla alternatif göremiyoruz. Şu an dünya çapında en çok kullanılan müzik servisleri arasında Spotify ve Apple Music yer alıyor. Diğer müzik servisleri bölgesel olarak iyi işler çıkarabiliyor olsa da dünya çapında adını fazla duyuramıyor. Online müzik servisleri arasındaki rekabete bu kez hiç beklenmedik bir yerden, otomotiv sektöründen gelecek gibi görünüyor. 

Tesla’nın şu sıralar müzik şirketleriyle görüşme halinde olduğu belirtiliyor. Düşünülen sistemin Pandora gibi online radyo yayını tarzında olacağı düşünülüyor. Tesla’nın böyle kendi kategorisi dışında bir ürün üzerinde çalışması kulağa ilginç gelebilir ancak şirketin aslında bir süredir bu konuda çalıştığı ifade ediliyor. Tesla’nın geçtiğimiz haftalarda düzenlenen hissedarlar toplantısında Elon Musk’ın müzik servisi geliştirmekle ilgili sinyaller vermiş olması da iddiaları güçlü hale getiriyor.

Musk’ın yorumuna göre müzik tutkunlarının kaliteli listeler bulması hiç kolay olmuyor. Aynı şekilde algoritmalar da iyi şekilde yazılmadığı için istenmeyen şarkılar dinlenmek zorunda kalınabiliyor. Tesla’nın geliştireceği müzik servisiyle bu soruna çözüm bulunabileceği düşünülüyor. Bu servisin yalnızca Tesla otomobil kullanıcılarına özel olarak kalmasının çok yüksek bir ihtimal olduğunu söylemek mümkün. Konuyla ilgili detayların önümüzdeki dönemlerde netleşmesi bekleniyor.