reklamı kapat

POPÜLER

Kanye West

Kanye West, kendi çevrim içi müzik servisini mi kuruyor?

Rap müzik denildiği zaman akıllara gelen ilk isimlerden Kanye West, ortaya çıkan son sızıntılar doğruysa popülerliği artan çevrim içi müzik dünyasına giriş yapmaya hazırlanıyor.

Kanye West aslında çevrim içi müzik dünyasına yabancı bir isim değil. Jay-Z’nin kurduğu çevrim içi müzik servisi Tidal ile yakın ilişkiler kuran West, bu süreçte bazı sorunlar yaşamıştı. The Life of Pablo albümüyle platforma 1,5 milyon abone getiren West, kendisine vadedilen 3 milyon doları alamadı. Bu yüzden Tidal ile bağları koparan şarkıcı, şimdi ise kendi servisi üzerinde çalışıyor. Ünlü şarkıcını “Yeezy Sound” ismi için ticari marka isteği yaptığı belirtiliyor. “İnternet üzerinden müzik, ses, görüntü, video ve diğer multimedya içeriğinin aktarımı” şeklinde detaylandırılan proje, açık açık çevrim içi müzik servisi olarak görünüyor. Ancak Spotify, Apple Music ve Tidal‘ın karşısına çıkma niyetindeki şarkıcının, bu konuda işi oldukça zor görünüyor. Teknoloji devi Apple bile Spotify’ı yakalamakta zorlanırken, pazarın yeni bir oyuncuya kapalı olduğu düşünülüyor.

Kanye West bu alanda başarıya ulaşabilir mi?

West bu projesini sosyal temellere dayandırmak istiyor. Marka başvurusunda çevrim içi sohbet odaları, mesajlaşma servisleri, e-posta ve anında mesajlaşma servisleri, elektronik ilan tahtaları ve daha pek çok konudan da bahsediliyor. Özetle kullanıcıları bir araya getirmek isteyen West, şarkıları için üçüncü parti firmalarla uğraşmaktan bıkmış görünüyor. Bakalım Yeezy Sound yakın zamanda gerçeğe dönüşecek mi?