reklamı kapat

POPÜLER

Batarya

Havaalanında patlayan batarya ortalığı karıştırdı

Akıllı telefonlardan fotoğraf makinelerine kadar birçok cihazda lityum iyon bataryalar kullanılıyor. Darbe almadıkları zaman sorunsuz çalışan bu batarya çeşitleri, zaman zaman ise büyük sorunlar doğurabiliyor.

Orlando Uluslararası Havaalanı’nda bugün yaşanan olay, ufak bir bataryanın dahi yapabileceklerini gözler önüne seriyor. Yerel medyadan gelen bilgiye göre bir yolcunun çantasındaki lityum iyon  kamera bataryası büyük bir sesle patlamış ve yolcular arasında büyük bir paniğe yol açmış. Son dönemde yaşanan terör olayları nedeniyle silah sesi olarak algılanan bu patlama, neyse ki kısa süre içerisinde tespit edilmiş. Ancak bu anlaşılana kadar ortalık ciddi şekilde karışmış ve insanları dışarıya doğru koşturmuş.

Batarya konusu çok önemli

Profesyonel kameraların orijinal bataryaları maalesef yüksek fiyatlara satılıyor. Bu fiyattan kaçmak için üçüncü parti kalitesiz modellere yönelen kullanıcılar, hem kendilerini hem de çevreyi riske atıyor. Batarya gibi patlama riski bulunan bir ürünün mutlaka orijinal kanallarından alınması gerekiyor. Merdiven altı olarak geçen üretim yerlerinde bildiğiniz gibi güvenlik hiçbir zaman bir numaralı öncelik olmuyor. Bu durum ayrıca akıllı telefonlar için de aynı. Artık birçok modelin bataryası değiştirilemiyor ancak mutlaka orijinal versiyonlar kullanmak gerekiyor. Elektronik ürünlere yüksek paralar verip batarya konusunda ucuza kaçmamanızı tavsiye ederiz.