reklamı kapat

POPÜLER

Tidal’ın üye sayısını olduğundan yüksek gösterdiği ortaya çıktı

2014 yılında kullanıma sunulan Tidal kısa süre içerisinde çok iyi bir noktaya geldi. Yüksek kaliteli müzik sunmasıyla benzerlerinin arasından kolayca sıyrılmayı başaran Tidal, Jay-Z’nin dikkatini çekti ve 56 milyon dolar gibi bir fiyata satın alındı. Ancak yeni ortaya çıkan iddialara bakılırsa Tidal’ın ulaştığı kitle aslında o kadar da büyük değil. 

Advertisement

Norveçli gazete Dagens Næringsliv‘in iddasına göre Tidal’ın gerçek üye sayısı herkesten saklanıyor ve bilerek uçuk rakamlar basınla paylaşılıyor. Örneğin 2015 yılında Jay-Z, Tidal’ın 1 milyona ulaştığını duyurmuştu. Ancak söylenenlere göre aslında söz konusu dönemde platformun üye sayısı yalnızca 350 bin seviyesindeydi. Ellerinde Tidal’ın ödeme kayıtlarının ve diğer belgelerinin elinde olduğunu ileri süren gazete, 2016’nın mart ayında 3 milyon abone sayısına ulaşıldığı belirtilirken aslında o dönemde 850 bin üyenin bulunduğuna dikkat çekiyor. Aynı dönemde şirketin CFO ve COO’sunun şirketten ayrıldığı biliniyor.

Sonuç olarak Tidal hem Jay-Z’yi hem de tüm teknoloji dünyasını yanlış rakamlarla kandırmış durumda. Tidal’ın eski yöneticilerine dava açıldığı ve Jay-Z’nin şirketi 56 milyon dolara satın aldığında üye sayısının 540 binin altında olduğu ifade ediliyor. Bu da satışın gerçekleşmesi için yanlış bilgilere başvurulduğuna işaret ediyor. Tidal’dan konu hakkında henüz bir açıklama gelmiş değil ancak konunun yakında netliğe kavuşması bekleniyor.