reklamı kapat

POPÜLER

Qualcomm’un yeni işlemcileri orta segmentte çıtayı yükseltiyor

Qualcomm, işlemcilerini isimlendirmek için çok basit bir yol izliyor. Snapdragon 200 işlemciler giriş seviyesini temsil ediyor. Snapdragon 400 ve 600 serisi ise orta segment işlemcileri isimlendirmede kullanılıyor. Amiral gemisi modellerde kullanılan üst düzey performanslı işlemciler ise Snapdragon 800 serisi altında kendisine yer buluyor. Qualc0mm’un yeni tanıttığı işlemciyle orta segmentte önemli bir hareketlenmenin yaşanması bekleniyor. 

Mevcut Snapdragon 400 işlemcilerde sekiz çekirdek veya saat hızı en fazla 1.4 GHz’e kadar çıkabilen dört çekirdekli Cortex A53 bulunuyor. Cortex A53’ün düşük frekans seviyesi sayesinde önemli ölçüde güç tasarrufu sağlanıyor. Böylece cihazların kullanım süresinde önemli ölçüde artış yaşanıyor.

Snapdragon 450’de ise daha güçlü bir performans bizleri bekliyor. Yeni nesil işlemcide 2.0 GHz ile 2.2 GHz arasında bir hızlı çalıştığı ifade ediliyor. Ayrıca 8 çekirdekli Cortex A53’ün kullanımı devam ediyor. Böylece hem performans artışı yaşanırken hem de güç tasarrufu sağlanmaya devam ediyor.

Qualcomm’un Snapdragon 600 serisi altında da birçok işlemcisi bulunuyor. Fakat üreticiler genelde  telefonlarında Snapdragon 625’i kullanmayı tercih ediyor. Bu işlemcide hem Cortex A72 hem de Cortex A53’ten oluşan 4+4 çekirdek kullanılıyor. Düşük performans gerektiren yerlerde Cortex A53 ve oyunlar gibi güçlü uygulamalarda Cortex A72 devreye giriyor. Bu nedenle Snapdragon 450’de tamamen Cortex A53 kullanmasının güç tasarrufu yönünden avantaj sağlaması bekleniyor.