reklamı kapat

POPÜLER

qualcomm

Qualcomm’un yeni işlemcileri orta segmentin sınırlarını zorluyor

Qualcomm’un orta-üst segmentte yeni işlemcilerini tanıtacağı uzun bir süredir biliniyordu. Nihayet beklenen bu işlemciler gün yüzüne çıktı. Qualcomm Snapdragon 653 ile Snapdragon 625’in yerini alacak olan Snapdragon 660 ve Snapdragon 630, orta segmentte çıtayı yukarı taşımayı amaçlıyor.

Tanıtılan yeni işlemciler 300 dolar seviyesindeki telefonları hedefliyor. Üst segmentteki cihazlara 600-700 dolar vermek istemeyen ancak giriş seviyesindeki telefonları alıp da performans konusunda sorun yaşamayı düşünmeyenlerin tercihi olan bu telefonlar, fiyat ve performans dengesini iyi bir şekilde kuruyor. Qualcomm’un yeni nesil işlemcileri amiral gemisi modellerde bulunan özellikleri orta segmente getiriyor.

Her iki işlemcide de 4K video işleme özelliği bulunuyor. Ayrıca amiral gemisi modellerde görmeye alıştığımız  2560×1440 piksel çözünürlüğünde ekranlara da destek veriyor. Yeni kullanılan Qualcomm X12 modem sayesinde eski X9 modeme göre daha yüksek hızda internet bağlantısı vadeden işlemcinin bir diğer önemli özelliği ise kamera tarafında karşımıza çıkıyor. Yüksek çözünürlükte çift kamera desteği ile artık orta segment cihazların da üst seviyede fotoğraflar çekebileceği belirtiliyor.

Snapdragon 660’ta bir önceki işlemci olan Snapdragon 653’e göre yüzde 20 daha yüksek işlem performansı ve yüzde 30 daha fazla grafik performansı sunuluyor. Snapdragon 630’un ise öncekine göre yüzde 30 performans artışı sağladığı belirtiliyor. 14 nanometre mimariye sahip olan işlemci, önceki 28 nanometrelik işlemciye göre daha yüksek verimlilik sunuyor ve cihazın içerisinde daha az yer kaplıyor. Qualcomm’un yeni işlemcilerini ilk olarak hangi cihazlarda göreceğimizi zaman gösterecek.

YORUMLAR