reklamı kapat

POPÜLER

Qualcomm’un orta segmentteki yeni işlemcileri detaylandı

Qualcomm dendiğinde akla şu sıralar Snapdragon 835’ten başka bir şey gelmiyor. Bu yıl piyasaya sürülecek Android’li amiral gemisi telefonların birçoğunda yeni nesil Snapdragon 835’i göreceğiz. Ancak amiral gemisi modelleri bir kenara bıraktığımızda orta segment cihazlar arasında da büyük bir rekabet yaşanıyor. Üst seviyeye göre daha uygun fiyatla piyasaya sürülen modeller, buna rağmen yüksek performanslarıyla dikkat çekmeyi başarıyor. Qualcomm yıl içerisinde çıkaracağı 3 adet orta segment işlemciyle bu alanda başarılı telefonlar göreceğimizin sinyalini veriyor. 

Advertisement

Tanıtılacak 3 işlemciden 2’si olan Qualcomm Snapdragon 630 ve 635,  geçen yıl üretilen Snapdragon 625’in gelişmişm bir versiyonu olarak karşımıza çıkıyor. Her iki işlemcinin aynı şekilde 8 çekirdekli olacağı belirtilirken 625’le aralarındaki en büyük farkın güç yönetimi ve daha düşük ısı olacağı ifade ediliyor.

Bu iki işlemci haricinde bir de Qualcomm Snapdragon 660 isimli bir işlemci bulunuyor. Adından da anlaşılabileceği üzere orta segmentin şimdilik tepe noktasını temsil edecek olan işlemcinin Samsung’un 14 nanometre mimarisiyle geliştirileceği belirtiliyor. Yine 8 çekirdekli yapıda olan işlemcide Cortex A53 ve Cortex A57 çekirdek kombinasyonunun kullanılacağı ifade ediliyor. Söz konusu işlemcinin yıl içerisinde Xiaomi, Oppo ve Vivo tarafından yeni modellerde kullanılacağı belirtiliyor. İşlemcilerinin nasıl bir performans gösterdiğini öğrenmemiz için cihazların piyasaya sürülmesini beklememiz gerekiyor.