reklamı kapat

POPÜLER

Qualcomm Snapdragon 845’ten yeni detaylar gün yüzüne çıktı

Yılın ilk çeyreğini geride bıraktığımız bugünlerde halen Qualcomm Snapdragon 835’li akıllı telefonlar piyasada çok fazla bulunmuyor. Samsung’un Galaxy S8 için işlemcilerin çok büyük bir bölümünü ayırmasının bunda etkisi büyük. Henüz Snapdragon 835 yaygınlaşamamışken gelecek nesil Qualcomm işlemcilerle ilgili bilgiler şimdiden gün yüzüne çıkmaya başladı. 

Belirtilenlere göre önümüzdeki yıl piyasaya sürülecek işlemcinin adı Qualcomm Snapdragon 845 olacak. 7 nanometre mimariyle geliştirilecek olan işlemcinin önümüzdeki yıl piyasaya sürülecek olan amiral gemisi akıllı telefonların büyük bir bölümünde kendisine yer bulacağı söyleniyor. Gelecek yılın ilk aylarında hazır hale gelecek olan işlemcinin kullanılacağı ilk telefonun yine Galaxy S serisine ait olacağı söyleniyor. 2018 yılının bu dönemlerinde piyasaya sürülmesi beklenen Galaxy S9’un Snapdragon 845’ten güç alacağı ifade ediliyor.

Öte yandan diğer üreticiler de 7 nanomatre mimariye geçiş için hazırlıklar yapıyor. Huawei’nin Kirin işlemcisinin, MediaTek’in ve Nvidia’nın gelecek yıl bu mimariye geçiş yapacağı düşünülüyor. 7 nanometre mimariye geçiş yapmanın iki önemli avantajı bulunuyor. Yeni mimaride yüzde 25 ile yüzde 35 oranında performans artışı yaşanıyor. İkinci önemli avantaj ise boyut. Yeni nesil işlemciler boyut olarak öncekilere göre daha küçük olduğu için telefonlarda yerden tasarruf sağlıyor. Snapdragon 845’le ilgili detayların önümüzdeki dönemlerde netleşmesi bekleniyor.