reklamı kapat

POPÜLER

Finans devi JPMorgan kafayı iPhone 8’e taktı

Amerika’nın en prestijli yatırım bankalarından JPMorgan, iPhone 8‘le ilgili yine ortalığı karıştıran bir iddiaya imza attı.

JPMorgan, son birkaç haftadır Apple’ın Eylül’de tanıtması beklenen iPhone 8’i ile ilgili ardı ardına şaşırtıcı raporlar yayınlamaya ve bunları yatırımcılarına sunmaya devam ediyor. JPMorgan analistlerinden Rod Hall’un Apple’ın iPhone 8’i 5-9 Haziran 2017’de California’da gerçekleşecek WWDC’de tanıtacağını iddia etmesinin üzerinden çok zaman geçmemişken, şimdi de bir başka rapor iPhone 8’i ekranıyla ilgili bu zamana kadar söylenen her şeyin yanlış çıkacağını iddia ediyor.

9to5Mac‘in yakaladığı rapora göre, JPMorgan analistleri yatırımcılarına yaptıkları bir sunumda, iPhone 8’in 5.8 inçlik uçtan uca OLED ekranının sadece yatay olarak uçtan uca, yani tamamen çerçevesiz olmayacağını söylüyor. En basit haliyle, analistler iPhone 8’in ön kasasının tamamının ekran olacağına inanmıyor. Aksine, aşağıda ve yukarıda çerçeveler kalacak, ki bu da bugüne kadar çerçevesiz ekranı tema edinmiş birçok sızıntının yanlış çıkacağı anlamına geliyor.

iPhone 8
Sızıntıların büyük çoğunluğu iPhone 8’in bu tasarıma yakın bir görünüme sahip olacağını gösteriyor.


JPMorgan ise yatırımcılarına iPhone 8’in nasıl olacağını gösterirken bu görseli kullandı.

Apple’ın iPhone’un son tasarımına karar vermeden önce çok sayıda deneysel çalışma yaptığını akılda tutmak kaydıyla, JPMorgan’ın tahmini gerçeklikten uzak değil. Ancak JPMorgan tarihi boyunca Apple’ın hamlelerini tahmin etmek konusunda başarılı bir kayda da imza atmadı.

Daha garip olanı ise, JPMorgan, Apple’ın her iPhone 8 paketinin içerisine ücretsiz bir çift AirPods koyacağını iddia etmesi. Bu gerçeklikten oldukça uzak görünüyor. İlk nedeni de, Apple’ın kasalarında olduğunu açıkladığı 250 milyar dolar nakit parayı iPhone kutularına ücretsiz hediyeler koyarak kazanmadığı gerçeği. Bir diğer nedeni de, AirPods’un Apple’ın hayallerini bile aşıp kendi başına bir hit olması. AirPods kasım ortalarında siparişe açıldı ve tam şu anda almak istediğinizde bile 6 haftalık bir gecikme yaşamanız söz konusu. Bu kadar talebe sahip bir ürünün milyonlarca kullanıcıya hediye edilmesi sadece Apple’ın değil, hiçbir aklı başında teknoloji şirketinin yanaşacağı bir karar değil.

Özelliklere gelince ise, JPMorgan’a göre iPhone 8 bilhassa yüz tanıma ve artırılmış gerçeklik uygulamaları için kullanılacak bir 3D kameraya sahip olacak. Bu zamana kadar iPhone 8’in 2018’e sarkma ihtimalinden bahseden sızıntıların hepsinin de 3D kameranın parçalarının tedariklerinin söz konusu gecikmeye neden olarak gösterdiğini hesaba katınca, JPMorgan’ın yatırımcılarına verdiği en yüksek doğruluk ihtimali olan bilgi sadece bu olabilir gibi gözüküyor.