reklamı kapat Advertisement

POPÜLER

Spotify’da “kayıplara karışan” şarkıları görünür hale getirmek mümkün

Spotify internet üzerinden hizmet veren müzik servisleri arasında öne çıkmayı başarıyor. Kullanıcı sayısı her geçen gün artan bu platform özellikle çalma listeleriyle beğeni topluyor. Fakat kimi zaman bu çalma listelerinden bir şeylerin eksildiğini hissediyoruz. Spotify’dan kaldırılan şarkıların hangileri olduğunu tespit etmek için hafızamıza güvenmek ise her zaman işe yaramıyor. Spotify’ın pek bilinmeyen bir özelliği sayesinde eskiden dinlediğiniz ancak artık çalma listelerinde bulamadığınız şarkıları keşfetmeniz mümkün.

Advertisement

Bildiğiniz gibi kimi zaman sanatçılar şarkılarını müzik platformlarından kaldırmayı tercih edebiliyor. Böyle bir tercih yapıldığında parçalar daha önce hazırlanan çalma listelerinden otomatik olarak siliniyor. Bu da devamlı dinlemeyi sevdiğiniz bir listenin giderek küçülebileceği anlamına geliyor. Üstelik hafızanız pek iyi değilse, eksilen şarkıları fark etmemeniz de oldukça olası.

Çalma listenizden kaybolan şarkıları tespit etmek için Spotify kullanıcılarına bir kolaylık sunuyor. Bunun için ayarlar seçeneğine tıklamanız ve görüntüleme seçeneklerini bulmanız gerekiyor. Burada “çalma listelerindeki çalınamayan şarkıları göster” seçeneğini açıyorsunuz. Listeye geri döndüğünüzde bazı parçalar hayalet biçiminde listeye yeniden ekleniyor. Şarkıları çalamıyorsunuz ama eksiklen eserleri tespit edebiliyorsunuz. Bu sayede çok sevdiğiniz bir parça söz konusuysa, onu farklı bir platformdan satın almanız mümkün oluyor.