reklamı kapat

POPÜLER

Spotify

Spotify: “Türkiye’nin çalma listesi oluşturmaya karşı derin bir tutkusu var”

Alanın lideri konumunda yer alan Spotify, bugün “Türkiye’nin çalma listesi oluşturmaya karşı derin bir tutkusu var” açıklamasını yaptı.

Bu konuda firma tam olarak şunları paylaştı: “Eskiden karışık kasetler doldurmayı severdik, bugün ise hayatımıza dair her türlü sahnenin fon müziği olarak “çalma listeleri” oluşturmayı seviyoruz. Otobanda tam gaz araba kullanırken, plajda güneşlenirken, ofiste verimli bir iş günü için kendinizi motive etmeye çalışırken veya evinizde sakin ve dinlendirici bir an yaşarken; tüm bu senaryoların tamamında size mutlaka arkada çalan bir müzik eşlik ediyor. Spotify bugün açıkladığı verilerle, Türkiye’deki kullanıcıların her mekan ve zamana uygun mükemmel listeleri oluşturma konusundaki tutkusunu ortaya koyuyor. 2023 yılında müzikseverler, Spotify’da, 2022’ye oranla neredeyse yüzde 60 daha fazla sayıda çalma listesi oluşturdu. Öte yandan kullanıcılar, platformda bugüne kadar kullanıcılar tarafından oluşturulmuş çalma listelerinin neredeyse yüzde 30’unu, sadece son 12 ayda oluşturdu. Spotify’ın yeni yayınladığı veriler, Türkiye’deki kullanıcıların sadece kendi müzik listelerini oluşturmadaki tutkusunu değil aynı zamanda müziği sosyal medya üzerinden paylaşmayı da ne kadar çok sevdiğini destekler nitelikte. Veriler Türkiye’nin Spotify’da yer alan içerikleri sosyal medyada paylaşma konusunda Avrupa’da 1’inci; dünyada ise 5’inci ülke olduğunu ortaya koyuyor. Kullanıcılar tarafından oluşturulan çalma listelerine dair trendleri gösteren verilere bakıldığında, kullanıcıların çalma listesi oluştururken kullandıkları bazı ortak konseptler de dikkat çekti. Bu ortak başlıklar arasında öne çıkanlar ise yaz, nostalji, türkü, arabesk ve Türkçe Pop oldu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Platformda, kullanıcılar tarafından oluşturulmuş ve son derece yaratıcı başlıklara sahip milyonlarca çalma listesi arasından seçim yapmak mümkünken; aralarında Yaz Vibes, Arabesk’in En Babaları, Çok Tehlikeli Piyasa Müzikleri gibi listelerin de bulunduğu bazı örneklerin, yazın gelişini hayal edenler, nostalji arayanlar, arabesk fanları veya Türkçe hip-hip severler için adeta mod belirleyici listeler olduğunu söylemek doğru olur. Diğer yandan çalma listesi oluşturan kullanıcıların liste başlıklarında en sık kullandıkları kelimelerden birinin “Türkçe” olması, bir kez daha, Türkiye’deki müzikseverlerin çalma listesi oluştururken de Türkçe müziğe tutkuyla bağlı olduklarının bir göstergesi. 

Spotify, bu verilerle birlikte aynı zamanda kullanıcılar tarafından bugüne kadar oluşturulan çalma listelerine eklenen en popüler sanatçı ve şarkıları da paylaştı. Bazı ilginç gerçekleri ortaya koyan bu Top listelere bakıldığında, müzikseverler tarafından oluşturulan listelere eklenen en popüler şarkıların pop ve alternatif rock türlerinden oluştuğu görülüyor.

Hiçbirimizi şaşırtmayacak şekilde; en popüler 10 şarkının tamamı Türkçe şarkılardan oluşuyor ve bir ortak noktaları daha var: Hepsi en duygusal ve en nostaljik hissettiğimiz anlarda bizi yakalayan şarkılar. Kullanıcılar tarafından oluşturulan çalma listelerine eklenen en popüler şarkılar, sırasıyla, mor ve ötesi’nden Bir Derdim Var, Madrigal’den Seni Dert Etmeler, ve Dolu Kadehi Ters Tut ve Sedef Sebüktekin’den Gitme adlı parçalar olurken bu listelere en sık eklenen sanatçılar ise Sezen Aksu, Duman ve Ezhel oldu.

Her ana uygun çalma listesi oluşturmaya aşık bir toplumun izlerini Spotify’ın Türkiye’de bugün itibariyle hayata geçirdiği “Sen Spotify’da mısın?” kampanyası dahilinde, hem dijitalde hem de kentin çeşitli yerlerinde de görmek mümkün. Mert Demir’den M Lisa’ya ve BLOK3’e kadar pek çok ünlü sanatçıya rastlamaya ve hem fanlar hem de sanatçılar için çok özel bir yeri olan çalma listelerine dair yaratıcı işlere denk gelmeye hazır olun.

Spotify açıklaması yanında bu da ilginizi çekebilir: Hyundai’den otomatik çalışan şarj robotu

İLGİLİ HABERLER