reklamı kapat

POPÜLER

Amazon Music Maestro

Amazon Music için yapay zeka odaklı Maestro duyuruldu

Maalesef Türkiye’de açık olmayan ve yakında da açılması beklenmeyen Amazon Music için bugün yapay zeka odaklı Maestro duyuruldu.

Amazon Music için duyurulan Maestro, şimdilik beta aşamasında ve sadece ABD’deki iOS ile Android kullanıcıları tarafından denenebiliyor. Bu özellik kişilerin sadece yazarak çalma listeleri oluşturmasına imkan tanıyor. Sisteme aklınızdan geçeni ya da ne istediğinizi yazarak belirtiyorsunuz, büyük bir dil modeliyle desteklenen Maestro yazdıklarınıza uygun şarkıları seçerek sizin yerinize bir çalma listesi oluşturuyor. Geçtiğimiz günlerde de çevrimiçi müzik pazarının en büyük ismi konumunda kalmayı sürdüren Spotify bir adım atmış ve yazılı girdiler ile çalışan “Yapay Zeka Çalma Listesi” özelliğini tanıtmıştı. Spotify tarafından hazırlanan “AI Playlist” ya da “YZ Çalma Listesi” özelliği şu an beta olarak devreye alındı ve sadece Birleşik Krallık ile Avustralya’da kullanılabiliyor. İleride diğer ülkelere de açılacak özellik, kişilerin sadece yazarak çalma listeleri oluşturmasına imkan tanıyor. Android ve iOS uygulamalarına dahil edilen özellik sayesinde nasıl bir çalma listesi oluşturmak istediğinizi Spotify’a yazılı olarak söylüyorsunuz, o da verilen komutu büyük dil modelini kullanarak algılıyor ve saniyeler içerisinde istediğiniz gibi bir çalma listesi oluşturabiliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Spotify bundan önce ise kötü bir haberle gündeme gelmişti. Geçtiğimiz hafta resmi olarak açıklandığı kadarıyla abonelik fiyatlarına seçilen pakete bağlı olarak 1 ila 2 dolar arasında zam gelecek. Bu artışı aboneliklere sesli kitap dahil etmenin getirdiği maliyeti karşılamak için yapacaklarını belirten şirket, içinde sesli kitabın olmadığı yeni bir abonelik seviyesi hazırlayacaklarını da duyurdu. Bu artışı duyuran ilk kaynak Bloomberg, İngiltere, Avustralya ve Pakistan dahil olmak üzere beş farklı pazarın bu aydan itibaren fiyat artışıyla karşı karşıya kalacağını belirtiyor, artışın diğer pazarlara ise yıl bitmeden önce yavaş yavaş yayılacağı aktarılıyor.

Spotify gelişmeleri yanında bu da ilginizi çekebilir: İnsansı robot Ameca ve yapabildikleri