reklamı kapat

POPÜLER

Spotify

Spotify, yazılı girdiler ile çalışan “YZ Çalma Listesi” özelliğini tanıttı

Çevrimiçi müzik pazarının en büyük ismi konumunda kalmayı sürdüren Spotify, yazılı girdiler ile çalışan “YZ Çalma Listesi” özelliğini tanıttı.

Spotify tarafından hazırlanan “AI Playlist” ya da “YZ Çalma Listesi” özelliği şu an beta olarak devreye alındı ve sadece Birleşik Krallık ile Avustralya’da kullanılabiliyor. İleride diğer ülkelere de açılacak özellik, kişilerin sadece yazarak çalma listeleri oluşturmasına imkan tanıyor. Android ve iOS uygulamalarına dahil edilen özellik sayesinde nasıl bir çalma listesi oluşturmak istediğinizi Spotify’a yazılı olarak söylüyorsunuz, o da verilen komutu büyük dil modelini kullanarak algılıyor ve saniyeler içerisinde istediğiniz gibi bir çalma listesi oluşturabiliyor. Bu faydalı özelliği yukarıdaki videoda tanıtan şirket, üretken yapay zeka teknolojisini ilk defa kullanmıyor. Spotify bundan önce ise kötü bir haberle gündeme gelmişti. Geçtiğimiz hafta resmi olarak açıklandığı kadarıyla abonelik fiyatlarına seçilen pakete bağlı olarak 1 ila 2 dolar arasında zam gelecek. Bu artışı aboneliklere sesli kitap dahil etmenin getirdiği maliyeti karşılamak için yapacaklarını belirten şirket, içinde sesli kitabın olmadığı yeni bir abonelik seviyesi hazırlayacaklarını da duyurdu. Bu artışı duyuran ilk kaynak Bloomberg, İngiltere, Avustralya ve Pakistan dahil olmak üzere beş farklı pazarın bu aydan itibaren fiyat artışıyla karşı karşıya kalacağını belirtiyor, artışın diğer pazarlara ise yıl bitmeden önce yavaş yavaş yayılacağı aktarılıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Spotify uzun zamandır sadece müziğe odaklanan bir firma değil. Platformda bir süredir podcast’ler ve sesli kitaplar da bulunuyor, geçtiğimiz haftalarda ise eğitici video içeriklerine ev sahipliği yapılacağı duyuruldu. Şirket bu süreci şimdilik sadece Birleşik Krallık merkezli olarak test etmeye başladı ve kendisi için yeni bir dönem daha başlatmış oldu. Şu aşamada BBC Maestro, Skillshare, Thinkific ve PlayVirtuoso’dan gelen içeriklerin kullanıldığı belirtiliyor, her eğitim içinde iki ya da üç tane ücretsiz eğitim videosu yer alıyor. Eğitimin hepsini izlemek içinse elbette satın alınması gerekiyor, hem mobil hem de masaüstünde izlenebilen bu içerikler ile beraber Spotify’ın odak noktası daha geniş hale geliyor.

Spotify gelişmeleri yanında bu da ilginizi çekebilir: İnsansı robot Ameca ve yapabildikleri

İLGİLİ HABERLER