reklamı kapat

POPÜLER

Spotify LOG Tasarım

Spotify için bir şarkı remiks’leme özelliği geliyor

Çevrimiçi müzik pazarının en büyük ismi konumunda kalmayı sürdüren Spotify için bir şarkı remiks’leme özelliği geliyor.

Gençlerin sosyal medyada kullanmak için kendi müzik remiks’lerini hazırladığı gören ve bunlardan şarkıcıların para kazanmadığının farkında olan Spotify, bu yüzden bir şarkı remiks’leme özelliği üzerinde çalışıyor. Aktarıldığı kadarıyla bu özellik geldiği zaman Supremium (Henüz çıkmayan üst seviye paket. Bu paketin içinde HiFi da olacak) abonesi kullanıcılar müzikler üzerinde değişiklik yapabilecek, onları direkt olarak platformda hızlandırıp yavaşlatabilecek ya da başka şarkılar ile bir araya getirebilecek. Bu düzenlenmiş versiyonlar üzerinden elde edilen geliri, şarkısı kullanılan şarkıcılar ile paylaşacağı belirtilen firma, düzenlenmiş şarkılar için kişisel listeler oluşturulmasına da imkan tanıyacak gibi görünüyor. Bazı basit imkanları Premium abonelere sunacağı söylenen şirket, özelliği yüksek ihtimalle yakın bir zamanda görücüye çıkarmayacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bundan önce yeni bir özellikle resmi olarak tanıtılmıştı. Spotify tarafından hazırlanan bahsettiğimiz o özellik, “AI Playlist” ya da “YZ Çalma Listesi” altyapısı ve şu an beta olarak sadece Birleşik Krallık ile Avustralya’da kullanılabiliyor. İleride diğer ülkelere de açılacak özellik, kişilerin sadece yazarak çalma listeleri oluşturmasına imkan tanıyor. Android ve iOS uygulamalarına dahil edilen özellik sayesinde nasıl bir çalma listesi oluşturmak istediğinizi Spotify’a yazılı olarak söylüyorsunuz, o da verilen komutu büyük dil modelini kullanarak algılıyor ve saniyeler içerisinde istediğiniz gibi bir çalma listesi oluşturabiliyor. Bu faydalı özelliği yukarıdaki videoda tanıtan şirket, üretken yapay zeka teknolojisini ilk defa kullanmıyor.

Spotify bundan önce ise kötü bir haberle gündeme gelmişti. Geçtiğimiz hafta resmi olarak açıklandığı kadarıyla abonelik fiyatlarına seçilen pakete bağlı olarak 1 ila 2 dolar arasında zam gelecek. Bu artışı aboneliklere sesli kitap dahil etmenin getirdiği maliyeti karşılamak için yapacaklarını belirten şirket, içinde sesli kitabın olmadığı yeni bir abonelik seviyesi hazırlayacaklarını da duyurdu. Bu artışı duyuran ilk kaynak Bloomberg, İngiltere, Avustralya ve Pakistan dahil olmak üzere beş farklı pazarın bu aydan itibaren fiyat artışıyla karşı karşıya kalacağını belirtiyor, artışın diğer pazarlara ise yıl bitmeden önce yavaş yavaş yayılacağı aktarılıyor.

Spotify gelişmeleri yanında bu da ilginizi çekebilir: İnsansı robot Ameca ve yapabildikleri

İLGİLİ HABERLER