reklamı kapat

POPÜLER

Adele Spotiy

Adele istedi Spotify kaldırdı, albümleri karışık dinleme sona erdi

Çevrimiçi müzik pazarının lideri konumunda yer alan popüler servis Spotify, bugün özellikle Adele tarafından istenilen bir adımı attı.

Şimdiye kadar Spotify içerisinde yer alan albümleri isterseniz karışık olarak dinleyebiliyordunuz. Ancak dünyaca ünlü şarkıcı Adele bunu istememiş ve Spotify’dan durumun değiştirilmesini talep etmiş.

Buna olumlu yaklaşan şirket, Adele’in “30” isimli yeni albümü ile beraber albümler içerisinde karışık çalma sistemini kaldırmış durumda. Artık albümlerdeki şarkılar karışık değil sırayla çalılanbilecek. Kişiler Spotify içerisinde başka konumlarda ise karışık çalmayı kullanmaya devam edebilecek.

Albümlerdeki parçaların birçok sanatçı tarafından bir hikâye anlatacak sırayla dizildiğini belirten Adele, dinleyicilerin de bu sıraya uymasını istiyor. Bu durum elbette mantıklı ve kullanıcılar için de büyük bir kayıp olmuyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Spotify için kısa süre önce sevindiren şarkı sözü adımı atıldı

Geçtiğimiz hafta Spotify, Türkiye de dahil olmak üzere dünya genelinde tüm ücretsiz ve Premium kullanıcıları için, kolay, interaktif ve paylaşılabilir bir deneyim olan şarkı sözleri özelliğini duyurdu.

Aynı açıklamaya göre şu anda 28 pazarda mevcut olan Şarkı Sözleri özelliğinin dünya genelinde pazara sunulmasıyla birlikte şirket, dünyanın dört bir yanında daha fazla müzikseverin, her zamankinden daha yüksek sesle ve daha güvenle şarkı söylemelerine imkân sağlayacağını belirtiyor.

Spotify bu özelliği hayata geçirmek amacıyla kullanıcılar için Spotify’daki geniş şarkı arşivinin büyük bir kısmına uygulama-içi erişim sağlamak üzere Musixmatch ile iş birliği yaptığını da belirtiyor. Şarkı Sözleri özelliğini bulmak için izlenmesi gereken adımlar şunlar:

“Spotify mobil uygulamasında

  1. -Şarkının “Şu Anda Çalan Görünümü”ne dokunun
  2. -Dinlerken ekranı aşağıdan yukarı doğru kaydırın
  3. -Bu son adımla birlikte şarkı çalarken eş zamanlı olarak akan şarkı sözlerini takip edebilirsiniz
  4. -Paylaşmak için şarkı sözleri ekranının altındaki “Paylaş” ikonuna tıklayın, sonrasında paylaşmak istediğiniz şarkı sözlerini ve hangi platformda paylaşmak istediğinizi seçin

Spotify masaüstü uygulamasında

  1. -Şarkı çalarken “Şu Anda Çalan” çubuğundaki mikrofon ikonunu tıklayın
  2. -İşte bu kadar! Şarkı çalarken eş zamanlı olarak akan şarkı sözlerini takip edebilirsiniz

SpotifyTV uygulamasında

  1. -Şarkının “Şu Anda Çalan Görünümü”nü açın
  2. -Sağ köşedeki “şarkı sözleri butonu”na gidin ve şarkı sözleri deneyimini etkinleştirmek istiyorsanız tıklayın
  3. -Özellik etkinleştiğinde, çalan şarkının şarkı sözlerini ekranda görebilirsiniz”

İlginiz Çekebilir

Xiaomi’den çok dikkat çeken konsept