reklamı kapat

POPÜLER

Spotify LOG Tasarım

Yıllardır beklenen Spotify HiFi yakında çıkabilir

Çevrimiçi müzik pazarının en büyük ismi konumunda kalmayı sürdüren Spotify, HiFi sistemini sonunda gerçeğe dönüştürecek gibi görünüyor.

Spotify, resmi geliyor duyurusunun üstünden yıllar geçmiş olmasına rağmen HiFi yani yüksek çözünürlüklü ya da başka bir deyişle kayıpsız müzik dinleme sistemini devreye almadı. Yeni keşifler ise bu konuda çıkışın yakında olduğuna işaret ediyor. Android için Spotify’ın son sürümlerindeki kodlarda bulunan işaretlere göre firma bu altyapıda kişilere, en üstte 24-bit/44.1kHz’e kadar FLAC müzik keyfi sunacak, bu erişim yüksek ihtimalle Music Pro satın alanlara ya da üst seviye Supremium paketine geçenlere özel olacak. Bundan önce de bir remiks özelliği ses getirmişti. Gençlerin sosyal medyada kullanmak için kendi müzik remiks’lerini hazırladığı gören ve bunlardan şarkıcıların para kazanmadığının farkında olan Spotify, bu yüzden bir şarkı remiks’leme özelliği üzerinde çalışıyor. Aktarıldığı kadarıyla bu özellik geldiği zaman Supremium ya da Music Pro abonesi kullanıcılar müzikler üzerinde değişiklik yapabilecek, onları direkt olarak platformda hızlandırıp yavaşlatabilecek ya da başka şarkılar ile bir araya getirebilecek. Bu düzenlenmiş versiyonlar üzerinden elde edilen geliri, şarkısı kullanılan şarkıcılar ile paylaşacağı belirtilen firma, düzenlenmiş şarkılar için kişisel listeler oluşturulmasına da imkan tanıyacak gibi görünüyor. Bazı basit imkanları Premium abonelere sunacağı söylenen şirket, özelliği yüksek ihtimalle yakın bir zamanda görücüye çıkarmayacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Daha önce ise yeni bir özellik resmi olarak tanıtılmıştı. Spotify tarafından hazırlanan bahsettiğimiz o özellik, “AI Playlist” ya da “YZ Çalma Listesi” altyapısı ve şu an beta olarak sadece Birleşik Krallık ile Avustralya’da kullanılabiliyor. İleride diğer ülkelere de açılacak özellik, kişilerin sadece yazarak çalma listeleri oluşturmasına imkan tanıyor. Android ve iOS uygulamalarına dahil edilen özellik sayesinde nasıl bir çalma listesi oluşturmak istediğinizi Spotify’a yazılı olarak söylüyorsunuz, o da verilen komutu büyük dil modelini kullanarak algılıyor ve saniyeler içerisinde istediğiniz gibi bir çalma listesi oluşturabiliyor. Bu faydalı özelliği yukarıdaki videoda tanıtan şirket, üretken yapay zeka teknolojisini ilk defa kullanmıyor.

Spotify gelişmeleri yanında bu da ilginizi çekebilir: İnsansı robot Ameca ve yapabildikleri

İLGİLİ HABERLER